• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
yalnız seni arıyorum - orhan veli
o zamanlar ismini söyleyemediği sevgilisi "nahit hanım"dı orhan veli'nin. hayatta iki varlığı oldu: şiiri ve sevdası. şiirleri okurlarının ezberinde... sevgisine gelince, onu, tek büyük aşkı "nahit hanım"a vermişti: bu kitap onun belgesi.şiirimizde çığır açmış ustanın aslında nasıl bir gönül ustası olduğunu kanıtlayan mektuplarını okuduğunuzda onu çok daha yakından tanıyacaksınız. "istanbul türküsü" gibi pek çok şiirini daha iyi anlayacaksınız. 36 yıllık ömrüne neler sığdırdığını görecek, onu daha çok sevecek ama belki biraz da üzüleceksiniz. nereden bakılsa, gizli saklı yaşanmış kırık bir aşk hikâyesine tanık olacaksınız. 64 yıldır çekmecelerde kalmış mektuplar, ince ince akan bir mağara suyu gibi dingin, dupduru ilk kez gün ışığına çıkıyor.
 1. orhan velinin nahitine mektupları.

  *kitabın kalın ciltli basımında sayfanın sol tarafında mektubun orjinal el yazılı hali, sağ tarafında ise günümüz türkçesi ile yazılmış hali var.

  -orhan veliyi daha iyi tanıyabilmek için bence okunması gereken bir kitaptır.
  aşkları-arkadaşlıkları bana biraz çapraşık geldi ve orhan velinin cümlelerinden anladığım kadarıyla nahit hanım sürekli sitemde bulunuyor - daha çok günümüz tabiriyle trip atıyor. orhan veli ise hep alttan alan kişi oluyor. bu biraz canımı sıktı.