1. yazın aşırı sıcaklarda dualarına çıktığımız ama başlayınca da lanetler okuduğumuz mevsimsel yağmura denir.

  pazartesi 08.30 - cuma 17.00 gün ve saatleri arasında yanıp pişip kavrulduktan sonra cuma mesai bitiminde havanın patlamasıyla dökülen ve haftasonu boyunca devam eden türüne memur ıslatan diyebiliriz.

  hoşçakalın haftasonu açıkhava planlarım hoşçakalın... merhaba cılkı çıkmış converseler.
 2. yaz yağmuru diyince aklıma hep şu hikaye gelir.

  bir zamanlar memleketin birinde kuraklık başlar. herkes bu duruma üzülmekte,zarar etmekte,fakat ellerinden birşey gelmemektedir. sonunda insanlar herzaman sığınılan yüce yaraticiya yönelirler. köyde bulunanlar coluklu çocuklu yağmur duasına çıkarlar.
  yağmur duası edilir ve dua daha bitmeden rahmet inmeye başlar. herkes ıslanır fakat sadece küçük bir kız çocuğu ıslanmaz. çünkü dua edilince hemen yağmur yağacağına inandığı için yanına şemsiyesini almıştır...

  niye anlattım bilmiyorum. ama dilediğimiz şeylere biraz inancımız olsun. sadece istemekle olmaz inanmak ta gerekir.
 3. nefret edilen bir şehri sevdirene dek yağandır.

  ...
 4. son 10 yılda ülkemizde yağan yaz yağmuru değil, muson yağmuru türüdür.
  iklimler sabit ve yüzlerce yıl süren şeyler değil, belirli bir periyotta tekrarlayan hava olaylarıdır.
  önümüzdeki günlerde buna muson demezler, bakarsınız, istanbul yağmuru olarak adlandırırlar. ki bu, kesinlikle, yazın mistik ve serinleten, şirin, kısa süreli yaz yağmurları değil, metrekareye tonlarca yağan, yıkıcı etkili ve bol gökgürültülü bir yağış türüdür.
 5. yaz yağmuru diye diye, dolu yağdırdınız istanbula..
  kimbo
 6. an itibariyle etrafı serinletecek gibi bir duruşu var.. toprak kokusu bir yana da, akşam trafiğine denk gelince eziyetin habercisi.
 7. izmir de çok sık görmeye başladık. serinlik vermekle birlikte dolu şeklinde ve rüzgarla birlikte yağmasıyla bir süre hayatı felç ediyor.
 8. retinanıza vuran gün ışığınca salgılanması artan serotonin seviyenizi dengeler. mood stabilizatörüdür. sizi otoyoldan çıkarır. orman yoluna sokar. önünü göremesen de sileceği hızlandırmazsın. camdan süzülmesi terapi etkilidir. başka mevsimler de yağmur yağar. ama yazın olduğu kadar teslim olmazsın hayata. sadece ıslanmak istersin. teslim olmak. arınmak. dost olduğunu bilirsin. az sonra hava açacak ve gök kuşağı çıkacak, bilirsin. ona özlem duyacağın sıcak günler çok yakın. hissedersin. bundan dolayı bu şımarıklığa, bu beklenmedikliğe ses çıkarmaz sadece gülümser, hatta sessizce şükredersin.
 9. ardından etrafa yayılan toprak kokusuyla insana huzur verir. çıkıp altında sırılsıklam olası gelir insanın
 10. an itibarıyla istanbul'un amına koymuştur. bir insan neden bu şehirde yaşar.