1. yabancılara karşı geliştirilen fobi. bazı küçük kasabalarda görülür dışarıdan gelenleri hiç sevmezler, korkarlar, nefret ederler.
    abi
  2. bulunduğum 12 sene boyunca gözlemledim ki balıkesir'de çok fazla bu durum, özellikle de muhacirlerde. çok fazla yoksulluk çekmişler, çok kötü günler geçirmişler... haliyle toplumsal travmanın kültürde bir sekeli olarak kalmış. işini layığıyla yapan biri bile olsa yönetici pozisyonlarda balıkesirli olmayanı barındırmama gibi bir durum da mevcut.
    merc
  3. yabancı korkusudur. insanlar bilmedikleri şeyden korkar. ondan uzak durur. bu korkusu da onun hayatta kalma olasılığını arttırır.

    şimdi adamlar gelmiş diyor ki " suriyelileri niye sevmiyorsunuz? ". adamların kültürü, dili, kılık kıyafeti, yaşayışı farklı. yani adamlar yabancı. yani bilinmiyor ve uzak durulması gerekiyor. ee bu adamlardan uzak duramıyorsun ki. her yerdeler. kafani nereye çevirsen onlar. haliyle insanlar içten içe korkuyor ve ofkeleniyor. bazen de bunu dışa vuruyor. sonra yok efendim "siz faşistsiniz, onlar ne acılar çekiyor biliyor musun? ühühü" diye tepkiler veriliyor. biz "insanlar ölsün" demiyoruz ki. sadece endişe duyuyoruz. aşırı tepkiler vermeye gerek yok. yada hümanizm duyarı kasmaya...
  4. xenonaddict'ten korkanlara verilen isimmiş. iyi çocuktur halbuki.