1. an itibariyle ajanslara düşen haber. bakır madeninde patlama meydana gelmiş. ilk belirlemelere göre 8 madenci vefat etmiştir. umarım bu işi fıtrat olarak görenlen cehennemin en dibine en kızgın alevlerde göçük altında kalır.
 2. heyelan sonucu göçük oluşmasıyla birlikte işçiler göçüğün altında kalmış. umarım ve umarım çok fazla kişi yoktur altında. heyelanın önlenebilmesi için öncelikle mutlak suretle ağaçlandırma ve bildiğim kadarıyla bölgedeki tehlikeli heyelan mıntıkalarının ağ benzeri bir şeyle kapatılması, örtülmesi gerekli. bunun eksikliğiyle bir alakası vardır diye düşünüyorum. fıtrat falan diye de yine geçiştirilecektir muhtemelen çünkü gündemde onlara göre daha önemli konular var.

  işçi kazaları ve işçi güvenliği türkiye'de fazlasıyla arka plana atılan konulardan. bundan ziyade insan canı ne kadar önemli? ve ölümün bu denli kolay olduğu, insanın güvenliğine dair önlemlerin önemsenmediği de bir gerçek bizim için. ne diyeyim artık, 2017 kapkara geliyor yavaştan... gelen yıllar eski yılları gitgide aratacak sanıyorum.
 3. aşağıda yazacaklarımı aslında dillendirmemem gerekiyor, iş etiği vs...ama yetti artık.

  iş nedeniyle bir madenin (bu olayın yaşandığı yerle bir ilgisi yok) raporları, test sonuçları bir haftadır elimde...her şeyi var...her satırını okuyorum. lisansı alınmış, kısa süre içinde saha çalışmaları başlayacak.

  raporların yorum bölümlerinden bahsedeyim size biraz: laboratuvar testlerinde -neredeyse yüzde seksen oranında diyebilirim- eksikler var. alınması gereken örneklemler düzgün alınmamış, yapılması gereken bazı testler yapılmamış...denetimler - özellikle yerleşkedekiler- yapılmamış...

  ha ne yapılmış diye sorarsanız; bol bol toplantı. maden yetkilileri ile, mühendislerle, devlet kurumları ile bol bol toplantı ve keşif gezileri yapılmış. ve onca eksiklik kör göze parmak misali duruyorken raporun bir yerinde şöyle bir cümle geçiyor:

  "... have promoted that the mine be run more along the lines of a western operation than along the lines of a typical turkish operation."

  kendimizi yıkayıp yağlamayı da iyi beceririz diyorlar yani...

  maden mi çöktü zannediyorsunuz? topluca çürüyor ve çöküyoruz! yerin dibine batsın yeni türkiyeniz!
  mesut