1. bu aralar fazlaca hissettiğim hatta arkadaşlarımdan da duyduğum durum. sanırım artık bu saatlerde bi revizyona gidilmesi gerekiyor, insanlık olarak fazla mesai yapıyoruz ve kendimize zaman kalmıyor. günler 32 saat olmalı en az.
  abi
 2. biraz da yapılan iş mesaisi ile alakalı bir durum gibi geliyor bana. ''uyku-iş-sosyal hayat'' gibi zorunlulukların hangi şekilde zamana dağıttığımız çok önemli. günlük ortalama 8 saat çalışan insana yeter diye düşünüyorum. fakat sekiz saat mesai yapıp üstüne iki saatte yolda zaman harcıyorsan zaman sorunun yine aşılmaz.

  bir rus arkadaşım vardı. bir gün bana; ''siz türklerin hayvandan bir farkı yok, gece gündüz fabrikalarınız çalışıyor'' demesi ilk başta çok zoruma gitti hani. sonra düşününce ve ardından bir rusya gezisinden sonra fikrim değişti. adamlar akşam olduktan sonra milyar versen çalışmıyorlar. ''benim sosyal hayatım her şeyden önemlidir'' diye. çıkarlar gezerler, tozarlar, eğlenirler vs. dön bir de bize bak.

  anlayacağınız ülkece tam bir umutsuz vakayız. dikkat edin metro, dolmuş gibi toplu taşımalarda insanlar asık suratlı, çekilmez, lanet, soğuk, sevimsiz, birer robokop ordusu sanki. 1984 romanındaki insanların üstüne bir çıta daha koyulmuş hali gibiyiz. yanınızdakiyle az buçuk sesli gülüş, şakalaş ters ters bakarlar hemen. hani insanlar öyle bir duruma gelmiş ki yaşamlarına uyku ve çalışmaktan başka kattıkları başka bir şey yok. geçenlerde bir iş başvurusu yaptım. normal şartlar altında alacağım maaşın 2 katını veriyor firma, fakat günlük 15 saat çalışmamı istiyor. yav bir daha okuyun ''15 saat''. varın gerisini siz düşünün bu memleketin hali ne olur diye, bir insan, geriye kalan 9 saatte ne yapılabilir diye. çalışma şartlarını ülke şartlarını 24 değil, 48 saat yapsan hayatımız ona göre şekillenir maalesef. zira bizde para tartışmasız her şeyden önce gelir. yahu dalga geçtiğimiz çin'in bile çalışma şartlarının bizim ülkeye nispeten daha iyi olduğunu biliyor muydunuz? ''it gibi çalışmak'' kavramı başka milletlerde var mı acaba çok merak ediyorum açıkçası.

  ( aslında olayın ekonomik-sosyal-kültürel uzantısı var, onu da bol vakitli bir zaman, başka bir başlıkta tartışır, fikirlerimizi de yazarız )
 3. zamanı alt edebilecek bir kuvvet olmadığı için hep geçerli olacak durum. zamanı yetirmek istiyorsak saatlerle değil saniyelerle yaşamayı öğrenmeliyiz.
 4. bir gün öyle de böyle de 24 saat. asıl mesele hayatların 24 saate sığmayacak işler tarafından istila edilmesi. yoğun çalışanlar için söylüyorum bunu. yoksa ben hala öğrenciyim, 24 saat bana yetmiyorsa tembelliğimdendir.
 5. düşünmek, tartmak, sorgulamak, silmek, bazı şeylerden , kişilerden vazgeçmek , keşfetmek ve bunlarla yeniden doğmakla bazı soruların cevabını öğrenmek için intihar etmek gibi sağlam vedalaşma ikileminin arasında kalıp sağlam karar vermenin sancısının analiziyle boğuşmanın olduğu zaman diliminde uyuyamayıp, yenilip- içilmese de hatta bunların zaman kaybı olduğunu düşünülse de bir türlü yetmeyen yetmek bilmeyen zaman saniyeler... sa-ni-ye-ler . saniyeler önemlidir...
 6. yetmemesinin yani sira bir de normalden daha hizli takip eder saniyeler birbirini. gecenin sabaha bu kadar cabuk donebilecegini tahmin etmezsiniz.
  doris
 7. zamanı bükmeden de zamanın yönetilebileceğine olan inancı kırılmış insanların yaygın kullandığı deyimdir. oysa uyku katmanlarını ve uyku döngülerini keşfedip, tüm zamanını en verimli hale getirebilen birisi için 24 saat ideal bir süredir.

  ömrümüzün yarısının beklemekle geçtiğini biliyoruz. bununla yakınmak yada isyan etmek yerine bu süreleri ömrümüzün asıl dolu geçen zamanları haline getirmek yine bizlerin elinde. 3 dakikalık x şarkısını en az 1000 kez dinliyoruz ömrümüzde. bu da ömrümüzün 3000 dakikasını sadece x şarkısına vermiş olduğumuz anlamına geliyor. bu süre sizin için zaman kaybı mı? dinlemeyi bırakın. değil mi? o halde daha fazla dinleyin.

  daha verimli, kendinizi işe yaramaz, boş, aylak birisi olarak tanımlamak yerine bu sürelerin hakkını vermek için kendinize küçük ve büyük hedefler belirleyin.

  tabi bundan öncesi,
  sleepyti.me adresini ziyaret edin. buraya uyanmak istediğiniz saati girdikten sonra size uyumanız gereken en ideal zaman dilimlerini söyleyecektir. mesela ilk hedefiniz bunu başarmak olsun. kalkmak istediğiniz saate göre yatmak.

  sonrası mı? sonrası kolay. hemde çok kolay.
  artık sabahları afyonunuzun patlaması için kafadan 3-4 saat hatta gününe göre öğle vaktini bulabiliyor. bu durumdan kurtulduğunuza göre kendinize hobi edinebilir, boş vaktinizi kendinize ayırabilirsiniz.
  ilgaz
 8. insanların aç gözlü olduğunun da göz önünden çıkartılmamasını düşündüğümdür.
  1 gün 48 saat olsaydı (insan yine 6 saatlik uyku ile 1 günü -48 saati- çıkartabilseydi) 48 saati de yetiremezdik.
  (bkz: maymun iştahı)
 9. çoğu insan, uykusuzluktan sızana kadar uykuya direnen çocuklar gibi. güne 2 değil 24 saat eklense fark etmez.