• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
49 numaralı parçanın nidası - thomas pynchon
tıme'ın 1923-2005 arası en iyi ingilizce 100 roman listesinde yer alan 49 numaralı parçanın nidası, amerikalı yazar pynchon'ın kaleminden 1966'da çıkan postmodern bir gizem romanı. zamanında nabokov'un öğrencisi olduğu gibi, aynı zamanda william gibson, david foster wallace, salman rushdie ve neal stephenson gibi farklı türlerde ustalaşan yazarların etkilendiği bir kalem olan pynchon, medyadan kendisini çok iyi sakladığı için günümüzün salinger'ı olarak da anılıyor. nerede yaşadığı kesin olarak bilinmeyen ve birkaç pozu dışında fotoğrafı da bulunmayan yazarın adı, nobel edebiyat ödülü kulislerinde uzun yıllardır tartışılıyor. pynchon, harold bloom'a göre çağının en önde gelen amerikan romancılarından biri.49 numaralı parçanın nidası amerikan tarihindeki, gerek politik gerekse sosyal açıdan, en çalkantılı dönemlerden biri olan 1960'lı yıllarda yazılır. uyuşturucu kültürü, vietnam savaşı, john f. kennedy ve martin luther king cinayetleri, kadın hakları mücadelesi bu döneme damgasını vuran olayların yalnızca bir kısmıdır. thomas pynchon, bu kültürel olaylardan faydalanır: 49 numaralı parçanın nidası tüm kültürel karmaşayı içinde barındırır. oedipa maas, kocası mucho ile beraber yaşayan genç bir kadındır. bir gün, eski erkek arkadaşı pierce ınverarity'nin öldüğünü ve kendisini vasisi olarak adadığını açıklayan bir mektup alır. vasiyeti yerine getirmeye karar veren oedipa, san narciso'ya yola çıkar ve bundan sonra kendisini gizemli bir dünyanın içinde bulur. büyük bir gizemi çözmek üzere olduğuna inanan oedipa gitgide dünyadan soyutlaşacak ve yalnızlığa gömülecektir. oedipa'nın çevresindeki dünya uyuşturuculara, komplo teorilerine, hayallere dayalı bir yer haline gelir. öyle sık halüsinasyon görür ki kaotik bir yabancılaşmanın içine tıkılıp kalır. 49 numaralı parçanın nidası her şeyden öte kültürel kaosu ve iletişim sorunlarını kendisini çevresinde dağılıp giden halüsinojenik bir dünyanın içinde bulan genç bir kadının gözlerinden anlatan bir romandır. oedipa, bir gün pierce'ın pul koleksiyonunun açık artırma ile satılacağını öğrenir. pullar 49 numaralı parça olarak satışa çıkarılacaktır. gizemli bir katılımcı 49 numaralı parçanın peşindedir. bu gizemli kişinin kimliğini öğrenmek üzere müzayedeye gitmeye karar veren oedipa, 49 numaralı parçanın nidasını bekler.(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. büyük ümitlerle elime alıp klasik amerikan pazarlaması olduğunun farkına varmamla hayal kırıklığı yaşadığım roman. yazarın romanlarını kıymete bindiren en büyük husus, basından kaçıp münzevi olarak yaşamasıdır, en azından kendisini öyle göstermesidir. bunun gibi yazarların büyük yazarlar olarak nitelendirildiği bir sanatta tanpınar, gogol yahut sadık hidayet gibi yazarları nasıl bir tanımlamaya tabi tutacağız?
 2. ''bir an, göz çukurunun çevresine oturan o plastik kısmın, gözyaşlarının öylece akıp gitmesine engel olacak ve gözlük camının içindeki boşluğun tamamını doldurarak orayı asla kuru bırakmayacak kadar sıkı olup olmadığını merak etmişti. böylelikle, o anın hüznünü sonsuza dek beraberinde taşıyabilir, sanki henüz keşfedilmemiş işaretleri, ağlamadan ağlamaya, gerçekten farklılaşabilirmiş gibi, dünyayı o gözyaşlarından, o ana özgü bu gözyaşlarından yansıyan haliyle görebilirdi.''

  kitaptaki bu kısacık cümle bile kitabın değerini gösteriyor. bilinçakışının en iyi örneklerini veren pynchon pek bilinmez. keşke çevrilse de sesini duyursa burada da. ama çok zor metinler çıkarıyor. insanlar da metne nüfuz edemedikleri için hayal kırıklığı diyor. kelimelerin sekansını yakalamak zordur pynchon'da. kitabı çözmeye çalışmayı bırakıp haz almaya bakmak daha yararlı olabilir.
  sezgi