• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.25)
a'mak-ı hayal - filibeli ahmet hilmi
"evet azizim! ben hayallerin arkasına gizlenmiş olan hayaletleri arıyorum. ne yazık ki bulamıyorum. tam olarak 'bulamıyorum' demek de yanlış. bunu nasıl anlatacağımı bilmiyorum. ilmi gerçeklere kimsenin bir şey demeye hakkı yoktur. yalnız, bir hakikatin varlığı diğer bir hakikatin varlığına engel olmaz. bazı vicdanlar, başlangıç ile sonu birbirinden ayıran bir çizginin önünde durup orada kalamaz. ben bu hayatı; dünyaya niçin geldiğimizi ne olacağımızı, bizi bu dünyaya göndereni anlamadan terk etmemeye niyet ettim. keşke bu sorulara olumlu ya da olumsuz bir cevap bulabilseydim. yarı derviş, yarı deli ama her gördüğünü hikmet gözüyle gören bir düşbazın düşleri sizi çağırıyor. hayat, sekr anında görülen bir düş değil midir? kim bilir?"
 1. ahmet hilmi'nin fantastik (ve hatta yer yer bilimkurgu tadındaki) tasavvuf kitabı.

  batılı eğitimi almış ve köklerinden koptuğunu, çevresine yabancılaştığını hisseden raci'nin aynalı baba ile tanışmasını ve daldığı hayalleri anlatır.

  insanın hayat yolculuğuna, iyiye kötüye, görünenin görünmeyen yüzüne ve daha birçok konuya dair çok güzel kurgulanmış bir eserdir. tasavvuf ile ilgilenenlerin muhakkak okuması lazım.
 2. ".... gerçekten garip bir fikir! bir kısmı ise ramazan kandillerini gördüğü zaman müslüman olduğunu hatırlayan müslümanlardandı. kandiller yandı mı ellerine tespihlerini alır, dinlememek ve hiçbir şey anlamamak şartı ile camileri dolaşarak kuran-ı kerim ve vaaz dinlerlerdi. ikindi vakti kalkmak şartı ile oruç bile tutarlardı. oruç tuttuğu halde namaz kılmaya lüzum görmeyenleri de vardı. uzun bir namaz olan teravihe hiçbiri yanaşmazdı. ramazan bitti mi, bunların din duygusu da “elveda” der, giderdi. mevsim elbisesi giyme şeklinde olan bu çeşit dindarlığa ben her sene hayret ederdim."
 3. "ben oyum ki, satvetimden kainat lerzandır(benim gücümden tüm kaiat yerlerde sürünmektedir)
  ben oyum ki, zor u bazum hakim-i hercandır( kolumun huvveti herkese geçer)

  ben oyum ki, sıyret-i merdide yoktur benzerim
  hadimin-i barigahım zümre-i merdandır( mert, yiğit kişilerin arasında bile benzerim yoktur, mert kişiler bnm kapımın hizmetçisidirler.)

  ben oyum ki mizan- adlimde müsavi cümle halk
  şehinşahlarla gedalar bence hep yeksandır.( adalet terazimde herkes eşittir, padişahlar ve köleler bence aynıdır)

  hasılı şimşir-i izz ü kudretiyim izyid'in
  aşkım ben, satvetimden kainat lerzandır.
 4. bir batılı yazmış olsa bütün yayınevleri - özellikle bankacı olanlar - basmak için sıraya girecek, reklam ve tanıtımları yapılacaktı. "dünya klasiği" denecekti hakkında. hoş, islamî camiadan böyle kültürel beklentiler içine girmek zaten abes. şimdi en fazla "doğu klasiği" deniyor.

  filibeli ahmet hilmi'nin bir müslüman, hatta dönemine göre gayet aydın ve taraf seçip holiganlık yapmak yerine düzgün okumalar yapmaya çalışarak hakikatin peşine düşmüş bir insan olması nedeniyle tarihsel çizgideki cenahlar tarafından sahiplenilmemiştir. abdülhamid tarafından sürgüne gönderildiği için islamcılar, temiz bir müslüman olduğu için kemalist-solcu vs. kutup tarafından benimsenmez.

  gerekeni biz söyleyelim; a'mak-ı hayal bir dünya klasiğidir.
 5. filibeli ahmed hilmi, raci'nin aynalı baba ile olan yolculuklarını öyle güzel anlatır ki okurken bir an raci olup nefis mücadele edersiniz o hayallerde. aynı tadı almak adına çokça farklı tasavvuf eseri araştırmaya başlar, koca bir deryanın tam ortasında bulursunuz kendinizi.