1. uzun zaman önce uzak çok uzak bir galakside diye başlayan star wars hikayesi, nasıl bir paralel evrende geçiyorsa artık tek kazandırdığı kişi george lucas’tır. her filminin başında bu yazıyı görmekten illallah etsek de suratımıza çarpılmaya devam etmektedir.

  şimdi efendim, bu star wars evreninde jedi şövalyeleri dediğimiz usta çırak ilişkisi üzerinden ilerleyen bir oluşum vardır. jedi’lar gücün iyi tarafını kullandığını iddia etseler de pratikte bu doğru değildir. örnek vermek gerekirse anakin skywalker isimli şahıs ilk başlarda jedi olarak eğitilmiştir ama hepimizin bildiği üzere gücün kötü tarafına geçtiği için kötüdür. buradan bir sonuç çıkarmak gerekirse jedi eğitim sistemi gözden geçirilmelidir. artık 4+4+4 mü uygularlar, teog mu yaparlar, imam hatibe mi kaydırırlar bilemeyiz ama bir sorun olduğu kesin.

  jedi’ların düşmanları olan sith’ler de benzeri bir eğitim sistemi kullanmaktadırlar ancak daha disiplinli oldukları için henüz gücün iyi tarafına geçen bir sith görülmemiştir. buradan çıkaracağımız sonuç da sith eğitimi daha doğru.

  bu iki taraf da evreni ele geçirmek için kıyasıya savaşmaktadırlar. sith lordları, ticaret federasyonu dedikleri tamamen ekonomik sürdürülebilirliği şiar edinmiş masum bir sistemleri vardır. amaçları herkes ticaretini yapsın, parasını kazansın, vergisini ödesin mutlu mesut yaşayalımdır.
  ancak gelgelelim jedi’lar adına galaktik cumhuriyet dedikleri oluşumdan yanadırlar. bu sistemde bir senato, her gezegenden temsilciler vardır ancak hiç bir zaman bir yaraya derman oldukları görülmemiştir. yaptıkları tek şey corusant isimli gezegendeki senato binasında laklak ile zaman geçirmektir. zaten o kadar kalabalık bir senatodan düzgün bir karar çıkması düşünülemez. sıkışınca işi komisyona havale edip keyiflerine bakarlar. o esnada tatooine’de insanlar ölüyormuş, naboo’da savaş varmış filan kimse dinlemez.

  neyse efendim, sith lordları allem edip kallem edip bu jedi’ları yenmişlerdir. sadece 2 jedi sağ kalmıştır, biri obi van kenabi diğeri de usta yoda’dır.
  jedi şövalyesiyken kendisinden büyük olan naboo temsilcisi (eskiden kraliçesiydi) amidala’nın aklını çelip kendisine aşık eden anakin (bakın bu esnada jedi şövalyesiydi), hiç demez ki bu benim bacımdır, yan gözle bakmak bize yakışmaz... kızı ikna etmişken hemen kimseden habersiz nikahı basar ki başkası kapmasın.

  jedi’lar katledilirken anakin skywalker da sith lorduna dönüşerek özünü bulur(darth vader). sith lorduyken hiç hatun peşinde koşmaz, işinde gücünde ekmeğine bakar. ticaret federasyonu dediğin de esnaf gibi bir şey sonuçta.

  anakin’den habersiz onun çocuklarını doğuran amidala ölür, çocuklardan biri ileride isyancıların lideri prenses leia olur, diğeri de obi wan’ın uzaktan gözetiminde luke skywalker olarak isyancılara katılan savaş pilotu (daha sonra da usta yoda’nın eğitimiyle jedi) olur.

  usta yoda yaşlanmışken son bir jedi daha eğitiyim de boşa geçmesin zaman hesabı luke’u alır eğitir adam eder. yoksa sağda solda sürten bir pilot eskisi olacaktır.

  ticaret federasyonu yayılmacı politikasıyla gezegenleri ele geçirerek kendisine bağlamaktadır. (bir anlamda avrupa ekonomik topluluğu gibi bir şey. gümrük birliğine girmek yeterli) bir yandan da silahlanmaya önem vererek ölüm yıldızı diye isim verdikleri bir silah yapmaktadırlar. isyancılar bunu öğrenince hemen “hafız ne yaptın ya.. birine zarar vericen koy şunu kenara allasen” diye yüklenirler federasyona. bu esnada han solo adındaki kaçakçı da prenses leia’ya yanık olduğu için her türlü yardımına koşar isyancıların. (halbuki harrison ford kadar yakışıklı olan han solo başka hatun mu bulamayacak arkadaş... elini sallasa ellisi)

  darth vader’a dönüşmüş olan anakin skywalker, bu ölüm yıldızına yapılan saldırılar esnasında bir tuhaflık hisseder. (baba yüreği tabi, oğlunu hissetti hemen). obi wan kenobi’nin yaşlanmış haliyle ışın kılıcı dedikleri tuhaf floresanımsı kılıçlarla düello ederlerken, luke da onları izlemektedir. obi wan kenobi, luke’un kendilerini izlediğini görünce kılıcını indirir ve darth wader’ın kendisini öldürmesine izin verir. bunu gören luke da kadere isyan eder ve bir sonraki filmde babasının karşısına çıkar.

  sith lordlarının başı olan darth sidious, luke’u karşısına alır, “oğlum bak sen gençsin zaten jedi filand a kalmadı gel seni sith yapalım, hem bak ssk olsun, yemek olsun, yol olsun hepsini veriyoruz” der ama luke kabul etmez ve düelloya başlarlar yine. (jedi’ler şiddet yanlısı olduğu için sürekli herkese babalanırlar).. tam luke düelloyu kaybetmek üzereyken darth vader’ın baba yüreği dayanamaz ve darth sidious’u öldürerek kurtarır. (işte jedi’ların ne kadar dönek olduğunun ispatı.)

  ölüm yıldızı yok olduğu için gezegene barış gelir, her şey düzene girer diyemiyoruz.. elbette ki her boşta kalan yönetime bir başkası gelir ve yine al baştan mücadeleler başlar....
  bu esnada bu yazıyı okurken george lucas halen paralarını saymayı bitirememiştir.
 2. kayda değer bir çaba olduğunu düşünüyorum. bütün seriyi sinemada izlemis, az buçuk space opera, aksiyon seven insanlar bile 'şimdi bu ilki eski olan mı yeni olan mı, bu robot tamircisi yarışcı oğlan darth vader mı, diye soruyor. sıfırdan başlayacak insanlar için ortada koca bir evren öyküsü ve 20 farklı mecrada takip isteyen örüntü kafa karışıklığı yaratabilir. herkes star wars geek i olamaz ama bırakın onlarda bu hype ın makul bir yerinden girsin, eğlensin. bir not olarak sizi gerçek bilim kurgunun kollarına alalim: blade runner. (bulgar göçmeni bir güvercin severin kendine yeni göz arayışını konu alıyor.)
  abrek