• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
a bridge too far - richard attenborough
a bridge too far, aynı isimli kitaptan uyarlanan 1977 yapımı film. kitabın yazarı, cornelius ryan filmin yönetmeni ise richard attenborough’dur.film, ii. dünya savaşı sırasındaki market garden operasyonunu ve başarısızlık hikâyesini anlatır.
 1. düşünce olarak çok güzel. kadro bakımından ha keza. yanlı bir film olmaması da takdire şayan. ama çokça denildiği gibi, kendini bir çırpıda izletebilen bir film değil. çoğu zaman kopmalar oluyor.

  bunun aslında bir yönetmen veya senaryo zaafiyetiyle oluştuğunu söylemek zor. zira müttefiklerin 4 ayrı birliği aynı film içerisinde anlatılmaya çalışılıyordu. yani a birliği 1. hedeften taarruza geçiyor, b birliği 2. hedeften ilerleyip taarruza geçiyor, c birliği 3. noktaya saldırıp bir köprüyü tutuyor, d birliği 4. hedeften ilerleyip a ve b birliklerine katılmaya çalışıyor falan filan. hele von rundstedt ve walther model'in komuta ettiği alman ordularını es geçiyorum. film bunlara da değiniyor.

  bu denli cephenin sinemaya aktarılması yeterince zor bir iş iken, senaryoda kopukluk olmadan aktarılması imkansız gibi bir şey.

  http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/6/6f/Market-Garden_-_Karte_Plan.png

  şunu bile anlamak için ne kadar çaba sarfediyor insan, peh.

  sonuç olarak, sırf o mükemmel kadro için bile izlenir. başta da belirttiğim gibi, yanlı olmaması ise izlenmesine neden teşkil eden başka bir faktör.