• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.38)
across the universe - julie taymor
beatles’ın 33 şarkısından bir aşk hikâyesi...
liverpool’dan yola çıkıp kayıp babasını aramak üzere new york’a giden jude, yolunun lucy ile kesişmesi üzerine, kendini savaş karşıtı protestoların ve rock’n roll temelli bir hayatın ortasında bulur. jude ve lucy, 1960’larda, rehberleri “dr. robert” (bono) ve “mr. kite” (eddie ızzard) eşliğinde, ilham perilerinin kol gezdiği greenwich village’dan, sokaklarında isyan bayrakları dalgalanan detroit’e uzanan dönemin savaş karşıtı ruhunun parçası olurlar. jude’un kardeşi max’in vietnam’a gitmesi çifti üzerinde dolaştıkları pembe buluttan indirip başka gerçekleri keşfetmeye zorlar.
 1. müzikal filmler konusunda pek bilgim olmasa da izlediğimde epey beğenmiştim. film, muzikler, şarkılarin konu ile ahengi, filmdeki politik duruş aklımdaki şeyler. müzikal nasıl birşey olaki diye merak edenlerin üzerine atılması gereken bir film diyebilirim.
 2. müzikal olarak o kadar başarılı bir film ki the beatles 'ın şarkılarının beatlellar dışında bundan daha iyi yorumlanip yorumlanamayacagini sorgulamaniza neden oluyor.

  şarkıların olay orgusune uyumu , daha doğrusu olay örgüsünün şarkılara uyumu çok iyi .

  oyuncuların , vokal yetenekleri oyunculuklari ile yarışıyor. ya da tam tersi.


  vietnam , hippi ruhu , 90'lar grunge'ı,ingiltere ve amerika , marihuana...

  izleyin.