• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.50)
agafya - ertürk akşun
sana yeni bir isim verdim ben, “agafya” dedim. “yüce aşk” dedim.

kalbimin en derinine sakladım seni, kimse görmesin istedim.
ve o ismi sadece ben bildim ve sen sadece benim oldun…

“beni sevmek bana tahammül etmek demektir. eğer beni seviyorsan buna katlanacaksın. beni ben olmaktan çıkararak sevemezsin. o zaman sevdiğin kişi ben değil, başka birisi olur. sen başka birisini istiyorsan, o zaman başka birine git, ben ise buyum. işte senin asıl çaresizliğin de burada başlıyor anton.”

1920′li yıllar. rusya’da büyük bir devrim olmuş, avrupa birdenbire kendi derdine düşmüş, birinci dünya savaşı’nı yarıda kesmek zorunda kalmıştır. devrimden kaçan rus asilzadeler, dillere destan güzel rus kadınları, işgal altındaki istanbul’un yolunu tutmuşlardır. bir tarafta anadolu’da amansızca süren ölüm kalım savaşı, bir tarafta istanbul’un yeni tanıştığı gece hayatı… istanbul, tarihinde ilk kez kadınlarla ama bambaşka kadınlarla tanışmaya hazırlanmaktadır… bir tarafta gurbette yaşanan kanlı bir aşkın hikâyesi… bir tarafta intikamlar, trajediler, aşklar…
 1. aradım aradım bulamadım kitap başlığını, sitede açılmamış herhalde.. (umarım yanılmıyorumdur)

  dalında çok sağlam bir edebiyatçı dostum var, türk dili ve edebiyatı mezunu öğretmen. o önermişti bu kitabı, drunkard bir okusana diye, ki benim güncel türk yazarlarının kitaplarını pek okumadığımı da bilir.. okudum sonra, çok da beğenmiştim. yazar, oturup da, ''hadi bi'şeyler kurgulayayım, mürekkep ilhamını bulur nede olsa'' diyerekten roman yazmamış. gayet emek sarfetmiş, araştırmış bi'şeyler çıkarmış ortaya.

  misal, ''at hırsızı'' sözünün çerkeslere ait olduğunu bu kitapta öğrendim. o zaman evlenecek çerkez delikanlısı yiğitliğini ispatlamak için başka kabileden ciddi ciddi gidip at çalması gerekiyormuş. çal atı, al kızı.. veya şuan fransa'nın ciddi markalarından olan ''smirnoff votkası''nın asıl sahibinin fransa'ya gitmeden evvel bolşeviklerin çar rejimini devirdikten sonra rusya'dan kaçıp türkiyeye gelen, dedesi de çar'ın çeşnicibaşısı olan bir adamdan bahsediyordu. adam istanbul'da meyhane açmış o zaman, çok meşhurmuş, hatta en kaliteli votkayı içmek isteyen oraya gidermiş vs. tür çeşit bilgiler mevcut eserde.

  fırsatı olan okusun, bazı dünya klasiklerine açık ara beş basar..