• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.60)
Yazar metin kaçan
ağır roman - metin kaçan
güneş buluttan sıyrılırken kolera'nın âlemci kadınları bir omuz darbesinde yıkılacakmış gibi duran evlerinin önünde oto tamircileriyle, marangozlarla, tornacılarla aslanlar gibi muhabbete koyuldular. bir yandan da kaynak yaparken elleri titreyen ustalara esrarı daha kallavi içmeleri için zıvana hazırlamaya başladılar. köylü kadınlar, kocalarının mahalle hakkında anlattıkları korku hikâyelerinden tırstıklarından mahkûmlar gibi camdan bakıyorlardı. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. bir günde okunacak kadar akıcı ve sade bir kitap. çok özgün ve özgün olduğu kadar da hoş bir dili var. sistemin, olduklarından daha farklı olmalarına asla izin vermeyeceği insanların, sistem safralarının(sistem safrası tanımını bir kitapta görmüştüm) bir hikayesi. müthiş bir dram ve elbette o dramı yaratan büyük bir aşk. sevip de kavuşamamak üzerine kurgulanan sayısız aşk hikayesine inat, kavuşup da ayrılamamak üzerine bir aşk hikayesi var kitapta bana kalırsa.

  filmi de güzeldir lakin o kitabın filmi bu değil, sanırım o yüzden rahmetli metin kaçan' ın filmden nefret ettiği söylenir.

  kitaptan bağımsız olarak düşündüğümüzde müzikleriyle, yaratılan atmosferle ve oyunculuklarıyla çok başarılıdır, ama ben genel kanının aksine okan bayülgen' in bitirim olduktan sonraki halini pek tutmadım. belki yüzüne ekranlardan fazla aşina olduğumuzdan dolayı, belki de kitaptaki salih' in daha oturaklı bir karakter olmasından dolayı okan bayülgen bana bitirim biri gibi değil de bitirirm birini taklit eden biri gibi geldi.
 2. yazıldığı dönem dikkate alındığında dili ve hikaye örgüsü ile marjinal sayılabilecek kitaptır.

  karükatürist abi, kaportacı dükkanı, uyuşturucu vb. olgular dolayısıyla kitabın otobiyografik unsurlar taşımasının muhtemel olduğunu düşünmekteyim.

  ayrıca kitapta gerek olay akışı ve gerekse karakterlerin genel havası filmden çok daha farklı istikamette seyretmekte.