• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
alien 3 - david fincher
serinin ikinci filmi olan "aliens"da bıraktığımızda ripley, bishop ve newt uzay marinlerinin de yardımıyla uzaylı yaratıklardan kurtulmayı başarmış ve kendilerini dondurarak bir uzay gemisi ile yola çıkmışlardı.bu filmde, gemileri fiorina 161 isimli hapishane gezegenine varır. çarpışmadan newt ve bishop sağ çıkamazlar oysa ripley'in yanısırai, en büyük kabusu tüm yolculuk boyunca onlara gizlice eşlik etmiştir.hapishane gezegeninde hiç bir tip silaha izin verilmez. sakinleri ise eski katil ve tecavüzcülerin oluşturduğu dini bir kültün hakimiyetindeki bir mahkum kolonisinde yıllardır yaşam savaşı verdikleri için aralarına yeni katılan korkunç düşmanla savaşacak cesarete sahiptirler.serinin, david fincher tarafından yönetilen ve en çok eleştirilen bu üçüncüsünde, eski bir düşman ve alışık olmadığımız türden klostrofobik bir atmosfer bizleri bekliyor. bir de hiç kuşkusuz, kalp atışlarımızı hızlandıracak bir gerilim.
  1. ahlaki açıdan aliens vs human beings karşılaştırması yaptıran film
    ayrıca bkz. xyy sendromu
  2. alien, seviyesi ilkinden itibaren dogrusal olarak azalan bir seri... ama ilki o kadar yuksek bir noktadan baslamisti ki tavsanin suyunun suyunun suyu sayilacak "avp" bile izlenmeye deger idi...

    alien 3 dolayisi ile serinin ilk 2 filminin epey ardindan gelir, ilkindeki gizem ile ikincideki actioni birlestirmeye calisirken karman-corman bir hale burunur, ancak kendine has atmosferi ile yine de keyifle izlenir. aslinda bu filmi bence 4.filmi ceken jean-pierre jeunet cekmeli idi.