1. özellikle 'hangover' sonrası alınan daha sonra fiili olarak vazgeçilen karardır.
 2. başlayamadan bıraktım ben bunu. alkole alışmak için çok çaba sarfettim. her çeşit alkolü içtim. hatta rakidan tiksindigim halde burnumu kapatarak içtim, yine de alışamadım.

  gençler; alkol içmeyin demiyorum, kararında için. kendinizi buna alıştırın. çok içki içmenin ne size ne de topluma bir faydası yoktur. çok içmek sağlığınızı da olumsuz etkiler.

  eğer birakabiliyorsaniz tamamen bırakın, birakamiyorsaniz kararında için...
 3. alkol almadan komik olamadığını, alkol almayınca sıkıcı olduğunu düşünen nesillerce adam var ülkede, bi onlardan başlamalı ikna çabalarına.
 4. youreads sayesinde gerçekleştirmeye çalıştığım olay. on yıldır içmediğim gün sayısı bir elin parmaklarının sayısını geçmez. yerine başka bir şey koymadan yaşam tarzınızı değiştirmeden imkansız bir olay. dört gün önce içkiyi bırakma kararı aldım. beni oyalayacak aklımı boşaltacak şey olarak youreads'i seçtim. dört gündür uyku hariç gece gündüz demeden youreads okuyorum. okumaya mola verince de entry yazıyorum. bazen can sıkıntısından trolleme denemeleri de yapmıyor değilim. dünün en beğenilmeyen yorumlarında zirvedeyim bugünde.

  içkisiz hayat gerçekten çok sıkıcı. bakalım deneyeceğiz.
 5. 4 ay kadar önce ilerlemeden önüne geçmeyi başardığım ve uyguladığım karar. toplanın arkadaşlar ayrıntılı bir alkolizm tedavisi sunumu yapacağım.

  efendim öncelikle neden alkolik oluruz, suçlusu biz miyiz? ergen atarımızı yapmasak olmaz, hayat bizleri bu hale getirdi şeklinde sezercik filmleri yaklaşımına sığınabilirsiniz.

  alkol bağımlılığında genetik özellikler arasında en bilinen yakın akrabalarda içicilik oranının arttığıdır. sosyal içiciliğin düzenli kullanıma geçmesinde ise sosyal ortam ve sosyoekonomik şartların iyi olması yatar. her gün başka arkadaş ortamında içtiğinizde arkadaşlarınız haftada bir içerken, siz her gün içmiş olursunuz. bunun dışında ırk, cinsiyet, hatta içtiğiniz alkollü ürünün tadı bile başlangıçta önemlidir.
  alkol alma isteğinin artması, kendini kontrol edememe, sigarada olduğu gibi başarısız bırakma girişimleri, bu girişimlerde ortaya yoksunluk belirtilerinin çıkması, tolerans geliştirerek yüksek miktarlarda alkol alımı, günlük yaşamın alkol alma isteği yüzünden giderek rayından çıkması, sosyal ihtiyaçları karşılayamamak, giderek yalnızlaşmak, sosyal ve mental küntlük hep alkolizmin belirtileridir.

  peki defalarca denediniz ve bırakamadınız, ne yapmanız gerekiyor? öncelikle şişeyi veya kadehi yavaşça yere bırakıp iyi bir psikiyatra veya bu konuda çalışan bir merkeze başvurun.

  burada uygulanacak tedavi algoritması basittir. yatarak veya ayaktan (buna hekiminiz karar vermelidir, siz değil), hangi şekilde tedavi edilirseniz edilin ilk aşama pek tabii alkolü bırakmak olacaktır. bu süreçte yoksunluk belirtilerinizin durumuna göre farmakolojik destek alabilirsiniz. yoksunluk sürecinde hastaların bol sıvı almaları, protein ve vitamin takviyesi ve iyi bir dinlenme ortamının sağlanması gerekir. benzodiazepinler, antiepileptikler, nöroleptikler kullanılan ilaçların bazılarıdır.

  belirtiler geçtikten sonra rehabilite edilmeniz gerekir. rehabilitasyon normal yaşama dönebilme ve eskiden alkol alınan boş saatlerinizi nasıl değerlendireceğiniz üzerine eğitim verilmesini sağlar.

  bence tedavinin en önemli evresi relapsı yani bağımlılığın tekrar ortaya çıkışını engellemektir. adsız alkolikler gibi oluşumlar yurt dışında çok iyi tedavi imkanı sağlıyorlar. ben nispeten küçük bir şehirde yaşadığımdan türkiye'de bu tarz oluşumların ne durumda olduğunu pek bilmiyorum açıkçası. çevrenizin pozitif desteği ve bağımlılığın bir hastalık olduğunu kabullenmeniz süreci anlatmanıza yardımcı olacaktır. yine ilaçlar ihtiyacı ortadan kaldırmak açısından önemlidir. acamprosat, bromokriptin, antidepresanlar, buspiron gibi ilaçlar bu dönemde uygulanabildiği gibi evlilik ve aile terapileri, davranış ve nüks önleme terapileri, bulabiliyorsanız adsız alkolikler gibi psikolojik tedavi yöntemlerine başvurulabilir.

  umarım bırakmak isteyenlere bir faydası dokunur.
 6. bağımlılıkların kötü yanı bırakmaya nereden başlayacağını bilememektir ama daha da kötü yanı bir şekilde karar verip bıraktıktan sonra hayatının sonuna kadar tekrar dönme durumunun varlığıdır.bir kez bulaşmışındır hissettirdiklerini unutmak bunları tekrar yaşamaktan geri durmak zorlayıcıdır.bu ister alkol ister sigara isterse şeker bağımlılığı olsun.alışık olduğunuz o duyguya dönmek istiyorsanız buna engel olabilecek cok az şey vardır.