• youreads puanı (9.03)
 1. god
 2. the wall albümünün 3 partlık konsept şarkısı. net bir şekilde mesaj içeren albümden, çok net bir mesaj içeren şarkı.

  saçma dayatmalarla dolu olan bu dünyada; bu kadar protest bir şarkının ve albümün bu kadar çok satılması, hala dinleniyor olması, dünyanın gelmiş geçmiş en iyi şarkıları arasında gösterilmesi, sanırım bize sanatın gücünü gösteriyor.

  kimileri entelüktel bir populizm olduğunu öne sürüp bu şarkıya negatif yaklaşmışlardır ama ben bu fikre katılmıyorum. bu fikre sahip kişilere populist olmadan aynı kaygıyı bi' anlatmalarını istiyorum. anlatsınlar da bi' görelim hele nasıl oluyormuş.

  aynı şeyi şarkı olmadan söylesen kimse yüzüne bakmaz, ama adamlar öyle bir şarkı yapmış herkesin dilinde.

  (bkz: we don't need no education)
  (bkz: we don't need no thought control)
  (bkz: no dark sarcasm in the clasroom)
  (bkz: teachers leave them kids alone)
 3. nedense ben bu şarkıyı ne zaman dinlesem, içimdeki sosyalist damarlara daha bi şevkle kan gidiyor sanki. sonra geçiyor tabii. ayrıca çoğu kişi şarkıda eğitim istemiyoruz dendiğini düşünüyor. aslında şarkıda söz edilen, sizin dar kafanızda ki, dar fikirlerden oluşan, bağnaz eğitiminizi istemiyoruz diyor.
 4. eğitimin - en azından okulun - tek tip insan üretimi işlevini anlatan her dinlediğimde ruhumu titreten muazzam şarkı.
  kahve
 5. çocuğun 'rubbish' denilen şiiri:
  money, get back
  i am all right, jack
  keep your hands off my stack
  new car, caviar
  four star daydream
  think i will buy me a football team
 6. her sınavın ortasında "hey! teachers! leave us kids (ne kidsi boys ama roger'e ayıp olur)" alone" diye bağıra bağıra söylemek istediğim şarkı.
 7. fakülte filminde ilk olarak duyduğum sonrasında radyoda her rastladığımda işi gücü bırakıp pür dikkat dinlediğim şarkıdır. o zaman istediğimde iki tıkla her şarkıyı dinleyemediğim için her çalışında her rastladığımda heyecanlanarak dinlerdim. part 1-2-3 diye 3 kısımdan oluşsa da en çok çalınan versiyonu ki benim de favorim olan happiest days of our lives peşine part 2 dan başlayıp ardından gitar solosu ve finalde if you don't eat your meat, you can't have any puding diyerek sonlanan halidir.
  wan
 8. iyi şarkıdır hoş şarkıdır da;

  bağıra çağıra bu şarkıyı söyleyen gençlerin çoğunluğunun, felsefesinden ziyade; -we dont need no education- kısmına hayran olduğunu görüyorum. e iyi de; adamın bir ideası var bir bilgisi, kültürü var, okuyor, araştırıyor, düşünüyor ve sonunda da -we dont need no education- diyor haliyle. be hey adem oğlu avanak! sen neyine güvenip de eğitim almak istemiyorsun? böylesi güzel ve esasında başka birşeyden bahseden bir albümü bahane yapıp okuldan kaçacaksan eğer ahmaklığınla ve cahilliğinle avunmaya devam et!

  demek istediğim şudur ki; adam kendi düşünsel altyapısına güveniyor ve diğerlerine benzememek adına, bir kalıba girmemek adına beni tuğla yapma diyor. amma ve lakin sokaklarımızda yüzbinlerce converse ayakkabılı, dkny t-shirt lü, bir duruşu, düşüncesi olmayan amerikan hayranları veya cemaatler tarafından beyni yıkanmış, zavallı, kendi inançlarını diğerlerinin inançlarından üstün gören gençlerimiz varken; eğitim istemiyoruz diye haykırmak ne ola ki? bizim gençlerimiz de birbirine benzeyen tuğlalar zaten.

  ulan gene sev şarkıyı ama, eğitimi de sev.

  eğitim önemlidir. hem hiç değilse yüzbinlerce eğitimsiz molozumuz olacağına baksanıza şarkıda bile söylüyor eğitimli tuğlalardan bir duvar bile örebiliriz. hatta belki o duvar düzgün bir duvar bile olabilir.

  bir klişe de ben patlatayım o zaman;

  eğitim şart!