1. arapça ögrenmenin en iyi yolu ingilizce üzerinden ögrenmektir. eğer ingilizce bilmiyorsaniz daha iyi; iki dili de daha iyi öğreneceksiniz.
    her lisan bir mantik üzerine inşa edilir. günümüzdeki araplar değil de bu dili oluşturan araplarin dünyayi kavrama ve ifade etme tarzlari gerçekten çok etkileyicidir.
    kuran okumadan once; ozellikle turkce cevirileri, mantiginin kavranmasini tavsiye ederim. bir ornek vermek gerekirse; ikra kelimesi "oku!" değil esasen "yorumla!" demektir. arapca mantigina gore okuma eylemi aslinda sekilleri yorumlamaktir. bir "a" şekli gördügünüz zaman bu şekli dogru yorumlarsaniz okumuş olursunuz. bu kelimeyi "oku" seklinde ele alirsak sorun olur mu? olabilir. cunku kasit kelimenin kokenine, apacik sekildeki orijinine atifli da olabilir. kuranin ilk lafzi olmasi munasebetiyle de; ortada okunacak bir yazi olmadigi gibi, "yorumla!" olarak kullanildigi aciktir.

    suprizlerle dolu bir dildir arapca.
    t
  2. öğrenmesi biraz zordur ama düzenli çalışmayla üstesinden gelinebilir. insana huzur verir, çok güzel özel bi akustiğe sahiptir.