1. geçenlerde fırına girerken gördüğüm ve de bu da nesi diye merak ettiğim şey.

  şöyle ki aslında ilk olarak askıda olayı italya ' da kahve olarak başlayan bir gelenekmiş . bu geleneğe göre herhangi biri kafeye girer ve " due caffee, uno sospeso" ( iki kahve biri askıda) der. adam iki kahve parası öder, bir kahve içerek çıkar. askıda kahveler için kapının girişinde bir pano vardır. garson panoya askıda kahve olduğunu belirten bir kağıt iliştirir. sonra bir adam girer kafeye, bana bir kahve askıda olsun, der. garson bu adamın kahvesini de hazırlar aynı özenle ve içmesi için uzatır, sonra da panodaki kağıtlardan birini çıkarır. ne kahve ısmarlayan kime ısmarladığını bilir ne de kahvesini içen; hiç kimseye minnet etme duygusu yaşamaz. askıda kahve panosunun da kafenin dışında olması kahve içmek isteyeni zor durumda bırakmaz. içeri girip de ‘’askıda kahve var mı?’’ diye sormak zorunda kalmaz. kapının girişindeki panodan görür olup olmadığını ve gönül rahatlığıyla girip kahvesini söyler. bütün inceliğiyle düşünülmüş bir gönül alış - verişi olmuş olur .

  bizde ise ekmek şeklinde oluşmuştur . fazladan alınan ekmek askıda kalsın o benden şeklinde bırakılır . ihtiyaç sahibi sessiz sedasız askıdan ekmeğini usulca alıp uzaklaşır.

  güzel şeyler de oluyor güzel dünyamızda dedirtti ^^
 2. aslında askıda kahve den önce benzer örnekler osmanlı döneminde de var idi.

  osmanlı zamanında ramazan günlerinde tebdil-i kıyâfet ile pek çok zengin, hiç tanımadıkları mıntıkalardaki bakkal, manav dükkânlarına gider, onlardan veresiye defteri çıkarmalarını isterlerdi. bastan, sondan ve ortadan rastgele borçların toplamını yaptırıp, miktarını ödedikten sonra; "bu borçları silin! allah kabul etsin!" der, kendilerini tanıtmadan çeker giderlerdi.

  borcu ödenen, borcunu ödeyenin kim olduğunu; borcu sildiren, borçtan kimi kurtardığını bilmezdi.

  tabiki benzer dönemlerde dünyanın farklı yerlerinde buna benzer birçok örnek verilebilir.

  ayrıca (bkz: askıda ne var)
 3. yıllardır varolan çok güzel bir uygulamadır...

  bunu yapan fırınlara ayrıca giderim ki benim de katkım olsun...
 4. eski ve güzel bir uygulama. yalnız türkiye'de insanlar kendilerini fazla uyanık sandığı için çok da güvenemiyorum. acaba gerçekten o ekmekler ihtiyaç sahiplerine veriliyor mu diye düşünmeden edemiyorum.
 5. insanlara güvenim o kadar azaldı ki gerçekleşmesine ihtimal dahi vermem. ben gidip parasını versem o fırındaki adam sanki umursamayıp yine de ihtiyacı olana vermez ya da o verecek bile olsa aslında durumu kötü olmayan birisi çıkıp fakirim diye para vermeden alır diye düşünüyorum.
  wtf
 6. duyar dolu ince davranıştır. nezaket kuralları çerçevesinde ihtiyacı olan insanlara bağış yapanlar tarafından bedava ekmek verilmesi olayı. hala güzel şeyler oluyor dünyada..
 7. bu uygulama bizim evin yakınında uygulanıyor. yanında ucuz diye orta asyalı kaçak işçi çalıştıran bu iyi kalpli adam fırının duvarına bir tahta asmış ve askıda olan ekmek sayısınıda bu tahtaya yazmış. bir kaç kere ev arkadaşımla öğrenci olduğumuzu belirtip ekmek istedik. askıda ekmek olduğu halde olmadığını söyledi.