• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.00)
ateşböceği yolu - kristin hannah
temelde birbirlerine hiç benzemeyen 2 kadının küçük yaşta başlattıkları benzersiz ve imrendirici dostluğun öyküsü anlatılır.

"bu muhteşem romanın sayfalarını çok hızlı geçmek istemeyeceksiniz. kapıyı kilitleyin, telefonunuzu kapatın, ve yanınıza bir paket mendil alıp koltuğunuza yerleşin. (sonra uyarmadı demeyin.) kristin hannah'dan başka hiç kimse kadınların dostluğunu tüm acısı, tatlısıyla bu kadar güzel yazamazdı. harika bir yazar."
susan elizabeth phillips
 1. okuduktan sonra en yakın arkadaşınıza -tabi varsa- koşa koşa hediye etmekten kendinizi alıkoyamayacağınız bu roman, yaygın olarak bilindiği ve ezberlendiği gibi kadınlar arasında sadece düşmanlık olacağı tezini yerle bir etmiş, tam aksini olağanüstü kurgu ve tasvirlerle savunmuştur.

  üstelik karakterlerin olabildiğinde gerçekçi işlenmesi kitabın en derinlerine inip, empati kurmanızı sağlamaktadır.karakterlerin yaptıkları her hatanın aslında aptalca görünse de olabildiğince insani olduğunu ve tam bu anlarda size hiç benzemese bile gerçek bir dostun ne ifade ettiğini anlamını ortaya koyar. empati demişken, karakterle kurduğunuz empati genelde ikisinden birine karşı olmaktaysa da bu ara ara değişkenlik göstermektedir.

  karakterlerin çocuk yaşlarda başlayıp büyüttükleri dostluğun her 10 yılda bir nasıl olgunlaştığı ve evrimleştiğine şahit olmak oldukça heyecan vericidir. 624 sayfalık romanın son 100 sayfasına kadar bu evrim sürmekte, son 100 sayfasında ise yerini gözyaşlarına bırakmaktadır.

  pegasus tarafından yayınlanan romanın çevirisini elif tozlu yapmıştır ki oldukça başarılı bir çeviri olduğunu düşünüyorum.