• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (6.73)
babil'de ölüm istanbul'da aşk - iskender pala
gök kubbenin altında insanın ruhunu soyan kötülükler ve giyindiren aşklar adına...doğu ak ejder yılında başladı yirmi üç bin yıllık gizem...uzayın sonsuzluğuna açılan kapıyı keşfe çıkmış bilge rahipler, uğruna topluca can verdikleri bir sırrın, binlerce yıl sonra, bir şair tarafından aşkın derin katmanlarına saklanarak korunacağını bilselerdi...siruş başlıklı murassa hançerin kabzasına parmak izlerini bırakanlar, daha avuçlarının sıcaklığı gitmeden hançer kınında kan biriktiğini bilselerdi...bağdat, istanbul, roma, paris ve diğerleri; kıyılarına vuran yeni aşkın, bütün eski tarihlerini dolduracak yoğunlukta olduğunu bilselerdi...bilgeler, katiller, asiller ve sevgililer; ellerinde tuttukları kitabın alev almaya hazır bir aşk külçesine dönüşmek üzere olduğunu bilselerdi...şair, ipeksi dizeleri arasına hayaller gibi sakladığı şifrelerin hoyrat ellerde ihtirasla parçalandığını, sonsuzluk şarabına kadeh yaptığı gelincik yapraklarının kinle dağıtıldığını bilseydi...ve şimdi kim bilebilir neler olacağını,babil uyandığı zaman?!..
  1. iskender pala'nın en güzel kitabıdır.
    zaten bu kitap olmasaydı zannımca bu adam bu kadar popüler olmazdı.
  2. yapısı itibari ile amin maalof'un semerkant'ına benzeyen kitaptır. ikisi de hem tarih, hem kurgu hem de edebiyat içerir. ama ikisi de çok farklı kitaplardır ve ikisinin de ayrı bir sihri vardır. fuzuli elinden çıkma bir kitabın türk tarihi boyunca mühim şahsiyetlerin eline geçmesine şahit oluruz. fuzulinin güzel ellerinden sonra kitap hürrem sultan, namık kemal, şair nedim gibi önemli şahsiyetleri ve aşkı anlatır bize. herkes kitapta ayrı bir iz bırakır. herkesten bir iz taşıyan kitap, tarihimizi taşır aslında sırtında. tarih ve edebiyat severler için vazgeçilmez olabilecek potansiyele sahip bir kitaptır. tavsiye edilir efendim.
  3. çok kitabı yarıda bırakmayı sevmem ama pala'nın bence en kötü kitabıdır. sıktı da sıktı be kardeşim çok direndim ama olmamış. 5/10