1. Kulağa italya’nın bilmem kaçıncı liginden bir takımın adıymış gibi geldiğini tahmin edebiliyorum. Lakin bacha bazi (baça bazi)’nin kelime anlamı tarihi kadar iğrençtir. Farsçanın belki de ön eksiz kullanılan en aşağılık kelimesidir. Esfeliyyet kokan bu telaffuzun Türkçe karşılığı erkek çocuklarla oynaşmaktır.

  Kadının yaradılışını kabul eden lakin toplumun en dişli ve gerekli çarkını oluşturduğu gerçeğini inkar eden, şeriat kurallarını kaytan bıyıkları için değiştiren nice Müslüman ülkelerinin dünyaya medeniyeti getirdiği yalanını bir kez daha gözler önüne serer bacha bazi. Neden sermesin ki..? Kadının hegemonyası altında ezileceği düşüncesi –korkusu- ne yazık ki Müslüman toplumların hemen hemen hepsini içsel-dışsal sapkınlıklara ve mefruz gerilemeye götürmüştür. Kadının olmadığı, yasak konulduğu meskenlerde uçkur bozgunu erkillerin yeni seks oyuncağı hiç kuşkusuz genç oğlanlar olacaktır. –Kadını nef’s çürüten bir varlık gibi görmeleri, kendi erkil iradelerinin oynak, yavşak ve kavşak gibi dolambaçlı olmasından kaynakladığını hep hatırlamak gerekir-

  http://i.hizliresim.com/MLLr7g.jpg

  Biraz daha teorik bilgiler vermek gerekirse; baça erkek çocuk, bazi ise oyun karşılığını alır güzide Türkçemizde. Birlikte kullanıldığında da ne gibi bir anlam taşıdığı ilk paragrafta açıklamıştım. Ülkelere göre kullanımı değişir demek daha doğru olacaktır. Pakistan, Suudi Arabistan ve Afganistan’da pedofili kokan her faaliyetler için kullanılan argo bir terimdir mesela. Eşitlik ve mahrem yaşam konularında inanılmaz devrimler yapan ülkemizde ise bu durumu sübyancı ve çocuk fuhuşu olarak bilmekteyiz. Afganistan ve Suudi Arabistan’da hala devam eden bir gelenek olduğunu bilmek gerekir.

  http://i.hizliresim.com/QZZ9qZ.jpg

  Nasıl uygulandığı konusuna da değinmek gerekirse; fakir ailelerin erkek çocukları küçük yaşlarda alınarak, köçeklikle başlayan hayatları fuhuşla sonlanan bir dayatmaya dönüştürülüyor. Zinanın islam dininde yasak olduğunu biliyoruz. Bunun yanında livata (homoseksüellik) gibi ilişkilerin cezası da ölümle sonuçlanıyor. Cinsel açlıklarını doyurmak için 5-6 yaşlarındaki erkek çocukları ailelerinden satın alınıp, warlord (bölgesel lider)lara peşkeş çekilmesi için eğitiliyor ve kullanılıyor. Bu duruma direnen çocuklar ise sahiplerinden birisinin genelde dul veya yaşlı kadın akraba veya hısmı ile evlendiriliyor.

  http://i.hizliresim.com/XLL5Ak.jpg

  Minik bir not: Ülkemizde köçekliği Osmanlı’nın ihtişamıyla kuşanmış bir kültür olarak lanse etmek ne kadar doğru tartışmak gerekir. Osmanlı’daki oğlancılığı da ayrıca tartışmak gerekir. Bu işten para kazanan ama asıl kötü ihtişamın nereden geldiğini bilmeyen Anadolu’nun bağrından kopmuş kardeşlere de saygılar.

  Bibliyografya:
  fi tarihi
  The Diplomat (23 Ağustos 2014) - "Bacha Bazi: The Tragedy of Afghanistan’s Dancing Boys"