• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.67)
Yazar kemal tahir
kurt kanunu - kemal tahir
"kurtlukta düşeni yemek kanundur" korkusunu her an enselerinde hissederek yaşayan köşeye kıstırılmış, kendileriyle ve geçmişleriyle, içinde bulundukları zamanla hesaplaşan insanları anlatıyor kemal tahir, kurt kanunu'nda. cumhuriyetin en bunalımlı dönemlerinden biri olarak değerlendirilen "izmir suikasti" olayına karışan ve karıştırılanların dramı olarak da okunabilecek roman, ittihatçılar arasındaki iktidar kavgasını ve tasfiye sürecini de acımasız bir yalınlıkla ve özeleştiriyle ortaya koyuyor.
 1. kurtuluş savaşı kazanılmış, cumhuriyet kurulmuş ve sıra cumhuriyeti kuran kadro ile ittihatçı kadro arasındaki güç mücadelesine gelmiştir. bu mücadelenin zirve noktalarından biri olan izmir suikastine kadar olan süreç kemal tahir tarafından çarpıcı şekilde anlatılmakta.

  kitaptan uyarlanan dizi trt'de yayınlanmıştı yakın zamanda. okumak için fırsat bulamayanlar diziye de bakabilirler.
 2. gercekten cumhuriyetin ilk yillarina goturuyor beni.
  trende okumaya basladim. bir bucuk saat ne cabuk gacmis anlamadim. laz ismali, ziya hursiti, kara kemali yakindan tanidim sanki. karakterler gercekten bu sekilde miydi? merak ettim tabi.
 3. "kurtlukta düşeni yemek kanundur."

  kara kemal bey, ittihat ve terakki'nin önde gelen simalarındandır. öyle ki, talat, cemal ve enver paşalar malum sebeplerden dolayı ülkeyi terk ettiklerinden sonra fiili olarak hem partiyi hem ülkeyi yönetmiştir. 1. dünya savaşı sırasındaki yoklukta esnafı ayakta tutacak ve türk esnafı destekleyen dahiyane çözümleri hayata geçirmiştir. şöyle ki, istanbul esnafı tüm baskılara ve kötü yönetime rağmen partiye açıktan karşı gelmedi ise kemal bey sayesinde denilebilir.

  1926 yılıdır, yeni bir rejim kurulmuş ve hayatta kalma mücadelesi vermektedir. mustafa kemal'in yönetiminde rejim mutlaktır ama içinden çıktığı ittihat ve terakki cemiyetini de iyi bilmektedir. ittihatçılar da kara kemal'in çevresinde örgütlenmek istemektedirler. çünkü hem para hem de esnaf desteği ondadır. kitabın iddiasına göre bir abdulkadir bey ve yanındaki bir iki meczup suikast hazırlamaya çalışırken farkında olmadan bir şekilde kara kemal bey'i de işe katarlar. bu sırada suikast açığa çıkarılır ve suikastla alakalı alakasız rejime muhalif olduğu bilinen herkes toplanmaya başlar. kara kemal, komitacılığın da verdiği tecrübe ile işin nereye gideceğini anlar ve galatasaray rüştiyesinden arkadaşı emin bey'in evine sığınır. orada emin bey'in ve kara kemal'in cumhuriyet rejimi ve osmanlı'nın çöküşü hakkındaki tiradları/monologları enfestir. şahsen ben, oradaki görüşleri doğrulamak ve yanlışlamak için birçok kitap okudum.

  !---- spoiler ----!

  sonunda çeşitli olaylardan sonra kara kemal bey emin bey'in evinde kıstırılır ve polislerden kaçarken bir kulübenin içinde öldürülür.

  !---- spoiler ----!

  cumhuriyet'in kuruluş yılları ve rejim krizleri, iktidar hırsı ve iktidara bakış açıları için mutlaka okunması gereken bir kitaptır.

  ama bu kitaptan önce;

  esir şehrin insanları
  esir şehrin mahpusu
  yol ayrımı