• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.94)
çalıkuşu - reşat nuri güntekin
" türk edebiyatının en ünlü eserlerinden biri olan çalıkuşu, anadolu hayatını geniş kitlelere tanıtan bir romandır. reşat nuri güntekin'in eseri çalıkuşu, kaybettiği sevginin yerini doldurmak için yaşamını anadolu insanına adayan idealist feride'nin hikâyesini anlatır.

fransız okulunu bitiren, batı kültürü ile yetişen feride, anadolu'da öğretmenlik yapmaya gider.zorlu şartlara rağmen çocukları ve çevreyi aydınlatmak için uğraşır. anadolu'nun çağdaşlaşma yolundaki sıkıntıları ve eğitimdeki değişmeler de feride'nin yaşadıkları üzerinden yansıtılır.

roman, aslında ilk olarak reşat nuri güntekin tarafından "istanbul kızı" adıyla dört perdelik bir oyun olarak yazılmış, 1922 yılında vakit gazetesinde "çalıkuşu" adı ile roman olarak yayınlanınca büyük ilgi çekmiştir. "
 1. kitabı 12 yaşımdayken bütün yaz tam dört kere okumuştum. bulunduğum yerde başka bir kitaba erişim imkanım yoktu ama feride'nin hikayesini defalarca okumaktan da hiç şikayetçi değildim doğrusu. geçenlerde, 11 yıl sonra, tekrar romanı elime aldım ve feride'yi ne kadar da özlediğimi farkettim. gün içinde başlayıp elimden bırakamayınca sabaha kadar feride ile anadolu' da dolaşıp kamran'ın yanında uykuya daldım.
 2. kitabın farklı farklı sadeleştirilmiş baskıları vardır. ilk okuduğum hali de bu sadeleştirilmiş baskılardan biriydi. sonrasında ne kadar uzun uzun bulup okusam da benim aklımda hikaye hep kopuk kopuk kaldı
 3. !---- spoiler ----!

  derler ki; aşk, birine seni yok etme kudreti verip, bunu kullanmama hususunda ona itimat etmekmiş.

  !---- spoiler ----!
 4. güzel bir ödül sözü verilen abime sahnede takdim edilen ve onun sinirle attığı kitap.büyük bir önyargıyla başlamıştım o yüzden okumaya baştan sevilmemişti.
  okudukça feridenin uydurma aşkları çocuksu tavırları haylaz çocuk olabilmenin o dönemdeki özgürlük oluşu,hanımefendi dayatmalarına karşın derste kendine bıyık çizmesi ağaç tepelerinde gezinmesi hoşuma gitmişti.
  ama reşat nuri de görülen özgürlük için masumiyet şartı ya da sadece çekingen ama idealist kadının olumlanması biraz rahatsız edici.kitaptan sonra kadın öğretmen sayısında artışa sebep olduğunu duymamla saygı duyduğum harika olmasa da okuması keyifli bir roman.özellikle ilk gençlik yıllarında.
 5. her sene en az bir kere okuduğum romandır. bu davranışım reşat nuri' ye saygı niteliğindedir keza erkek olduğu halde bir kadının iç dünyasını bu kadar etkileyici bir biçimde anlatan başka yazar tanımıyorum. *
 6. kitabı okurken bir ara yazarın reşat nuri olduğunu unutup sanki bir kadın tarafından yazılan bir eseri okuyormuş gibi hissettim. bence yazarlığın büyüklüğünün bir ölçütü de bu