1. gayet bilgilendirici olabiliyor yazan kişinin kailitesine bağlı tabi. sinemalar beyaz perde gibi platformlarda bilhassa spoiler okumak için geziniyorum. bazı kişiler bırakanlara kızıyor ama kardeşim izlemediği bir şeyi yorumlayacak değil ya insanlar (izlemeden de yorumlayanlar var onlar kendi dünyalarında kalsınlar, izlemedikleri şeyin nesini yorumluyorlarsa artık) niye yorumları okuyorsun yani. doğru yerde bu etiket kullanılmalıdır.
  psk34
 2. öncelikle başlık neden bu şekilde? bilmiyorum. spoiler yazdım, bu başlık açıldı ama içi boştu. yeni bir başlık açmaya gerek duymadım. zaten bence de haklı bir serzeniş.
  şimdi spoiler denen zımbırtının türkçe karşılığını kelime olarak henüz bulamadık. " içerik bilgisi" şeklinde tanımlayabiliriz.
  spoiler dediğimiz şey, bir kitap, film veya dizi hakkında henüz okumamış - izlememiş olanlar için tad kaçıracak içerik bilgisi vermektir.

  filmin ya da kitabın sonunu söylemek gibi, filmde veya kitapta geçen bir kişiye, bir olaya dikkat çekerek film veya kitap boyunca okuyucunun o kişiye, o olaya yoğunlaşmasını, onu aramasını sağlayacak şekilde bilgi vermektir.

  bir kitabı okumuş ve çok beğenmiş olabilirsiniz. ama anlatırken sonunu anlatmayın, illa ki kitap veya film hakkında tartışmak istersiniz, söyleyecek sözleriniz vardır.
  işte bunlar için de sanal alemin en baba icadı olan "spoiler göster/gizle" özelliğini kullanabilirsiniz.

  !---- spoiler ----!

  spoiler özelliği sayesinde hem derdinizi meramınızı anlatmış, hem de kitabı okuyacak, filmi seyredecek adama sıkıntı yaratmamış olursunuz.

  !---- spoiler ----!
 3. spoiler verdikten sonra filmin ya da kitabın sonu söylenmez ciğerim. sabaha kadar küfür yen sonra.