1. binek ve yarış otomobillerinin arkalarında bulunan ve uçak kan... şaka şaka :)

  herhangi bir aktivitenin tadını kaçıracak derecedeki ön bilgidir kendisi ve birçok insan tarafından sevilmez siz siz olun spoiler vereceginiz zaman kocaman

  !---- spoiler ----!

  yazin.

  edüd: noktalama.
 2. gayet bilgilendirici olabiliyor yazan kişinin kailitesine bağlı tabi. sinemalar beyaz perde gibi platformlarda bilhassa spoiler okumak için geziniyorum. bazı kişiler bırakanlara kızıyor ama kardeşim izlemediği bir şeyi yorumlayacak değil ya insanlar (izlemeden de yorumlayanlar var onlar kendi dünyalarında kalsınlar, izlemedikleri şeyin nesini yorumluyorlarsa artık) niye yorumları okuyorsun yani. doğru yerde bu etiket kullanılmalıdır.
  psk34
 3. öncelikle başlık neden bu şekilde? bilmiyorum. spoiler yazdım, bu başlık açıldı ama içi boştu. yeni bir başlık açmaya gerek duymadım. zaten bence de haklı bir serzeniş.
  şimdi spoiler denen zımbırtının türkçe karşılığını kelime olarak henüz bulamadık. " içerik bilgisi" şeklinde tanımlayabiliriz.
  spoiler dediğimiz şey, bir kitap, film veya dizi hakkında henüz okumamış - izlememiş olanlar için tad kaçıracak içerik bilgisi vermektir.

  filmin ya da kitabın sonunu söylemek gibi, filmde veya kitapta geçen bir kişiye, bir olaya dikkat çekerek film veya kitap boyunca okuyucunun o kişiye, o olaya yoğunlaşmasını, onu aramasını sağlayacak şekilde bilgi vermektir.

  bir kitabı okumuş ve çok beğenmiş olabilirsiniz. ama anlatırken sonunu anlatmayın, illa ki kitap veya film hakkında tartışmak istersiniz, söyleyecek sözleriniz vardır.
  işte bunlar için de sanal alemin en baba icadı olan "spoiler göster/gizle" özelliğini kullanabilirsiniz.

  !---- spoiler ----!

  spoiler özelliği sayesinde hem derdinizi meramınızı anlatmış, hem de kitabı okuyacak, filmi seyredecek adama sıkıntı yaratmamış olursunuz.

  !---- spoiler ----!
 4. spoiler verdikten sonra filmin ya da kitabın sonu söylenmez ciğerim. sabaha kadar küfür yen sonra.
 5. verileceği zaman çok dikkatli olunması gereken hadisedir.

  öyle ulu orta söylenmez, ne biliyim geym of tırons izliyorsunuz mesela, bölümü akşama saklıyorsunuz bira eşliğinde izleyeceksiniz. pat öyle meymenetsizin biri gelip bölümle ilgili sohbet açıyor. yapmayın rica ediyorum böyle şeyler.

  örneğin şu yorumda hafiften spoiler var . bunu spoiler başlığı içine yerleştirerek izlemeyenler için daha dikkatli olunabilirdi.
 6. spoiler meselesini bu yaşıma geldim anlamadım. bu da benim sorunum olabilir bir şey diyemiyorum o yüzden kızanları da anlayışla karşılıyorum. mecburen fırça yememek için kullandığım oluyor ama kendim ağır spoiler içeren film yorumlarını bile okuyorum hiç rahatsız olmadan. bir filmin sonuna ya da içindeki aksiyonlara odaklı film izlemediğim için olsa gerek. bu arada youreads'te spoiler savıcı bir özellik var ayarlar bölümde. spoiler yemekten hoşlanmayanlara o özelliği etkin hale getirmelerini öneririm.

  (bkz: spoiler'lar kapalı gelsin)

  not: bir cümledeki anlam bozukluğu düzeltmesi yapıldı.
 7. spoiler meselesini ben de anlamayanlardanım.

  kimseyi kızdırmak istemem ama spoiler'a karşı çok katı insanların sorunları olduğunu düşünüyorum. spoiler verildiği için bağıran çağıran insan gördüm. çok feci.

  konu biraz derin incelendiğinde, spoilere karşı bu kadar sesini yükselten insanın kişisel haklarına, duymak istememe hakkına tecavüz ediliyor ve bunun sonucu bir gerginlik oluşuyor olabilir. ama bence sebebi bu kadar çok kolay bulunacak bir şey değil bu. spoiler' a sinirlenmek popüler bir hal almaya başladı.
  bir diziye, bir filme bu kadar bağlanmaktan başlayan bir sorun olabilir. yani, game of özelinde konuşmak gerekirse, kafaları yeme derecesinde saplanmak ne demek? zaten bu filmin popüleritesini artırmak için filmin asıl yapımcılarının başının altından çıkan bir şey spoiler. senin filminin bu derece izlenmesinin temel sebebi spoiler. yoksa film öylece bir hikayeden ibaret. sonunu başını bilsen ne bilmesen ne? saplanmak niye?
  sonunu bilmek istemezsin anlıyorum da mutlu olmaya bak ya :)
  saplantının her türlüsü boş adam işi gibi geliyor bana.

  popüler dizilerin senaryolarını izleyiciler yazıyor gibi geliyor. spoilerlar binlerce meraklının kafasında harmanlanarak orada burada paylaşılıyor. elbet yapımcılar senaristler bunları dikkate alıyordur. en çok dolanan ve bilinen, şok edici yorumlar, tahminler derlenerek halkın beklentisi ölçülerek seçilip, dizilere uyarlanıyor da olabilir. belki spoiler denilen şeyler olmasa filmler bu kadar etkileyici olamayacak... varlığın bir dert yokluğun yara gibi oldu. neyse.

  *

  diğer taraftan günlük hayatta, çevremizdeki insanların özel hayatlarına dair spoiler almaya da çok meraklıyız.

  ne diyeyim, bir yandan da istemiyorlarsa yakasına yapışıp spoiler vereceğim diye diretmenin de anlamı yok elbette. bunu yapan da saplantılı.

  ekleme: spoiler demek bence kitabın veya dizinin sonunu anlatmak değildir. o durumun tanımı, direkt 'sonunu anlatmaktır' başka bir şey değil. spoiler, 8 sezon süren bir dizinin yarattığı heyecanla onu yorumlamak ve bazı tahminler yapmaktır. dizinin sonu denilen şey, henüz yayınlanmadıysa sadece yorumdur. bu yorumu okumaktan kaynaklı gerginlik, gereksiz anlam yüklemekten kaynaklanır bana göre. çünkü, ateşli bir takipçiysen kafanın içinde senin de yorumların olacaktır. bu durumda seni sinirlendiren şey, ya onun gibi güzel tahmin edemediğini anlamak ya da spoilerın, senin iyi bir takipçi olmadığını anlamanı sağladığıdır. eğer o tahmini doğru kabul etmiyorsan da dert etmenin ne anlamı vardır? ha, dersin ki, spoiler dediğin şey yorum yapmak da değildir. son sezonun sondan birinci bölümünde; 'duyduğuma göre khaalesi jon' a aşık maşık olacakmış' şeklindeyse ona tamam ama bu yorumu 3. sezon yapıyorsa bu tahmindir çok da şey etme. gerçi tuttu :)
 8. spoiler konusunda hassas insanların yer yer aşırıya varan tepkileri sanırım her şeyin bir gaz ve toz bulutu olduğu zamanlara dayanıyor. spoiler konusunda hassas olma özelliğine sahip olanlar olmayanlara karşı genlerini aktarma konusunda bir üstünlük sağlamış olmalı.*

  kendi adıma önemsemiyorum. kerouac’ın yolu sevmesi gibi biraz hedefe ulaşmayı değil yolun kendisini seviyorum yani spoiler pek önemli değil. naçizane, izlemeden okumadan önce yine kerouac’ın dediği gibi bir başkasının bakış açısıyla kirlenmemeyi daha önemli buluyorum. yani daha çok filmin, kitabın bana ne hissettirmesi, düşündürmesi gerektiği üzerine kelam edenlerden, kalem oynatanlardan sakınmaya çalışırım.
 9. ya adam fight clubtaki brad pitt aslinda yokmus diyor ya da ne bileyim jon snow'un olmedigini falan soyleyip spoiler veriyor. e sen bunlarin agzina kurekle vurmayacaksin da ne yapacaksin.(*:swh)