1. gayet bilgilendirici olabiliyor yazan kişinin kailitesine bağlı tabi. sinemalar beyaz perde gibi platformlarda bilhassa spoiler okumak için geziniyorum. bazı kişiler bırakanlara kızıyor ama kardeşim izlemediği bir şeyi yorumlayacak değil ya insanlar (izlemeden de yorumlayanlar var onlar kendi dünyalarında kalsınlar, izlemedikleri şeyin nesini yorumluyorlarsa artık) niye yorumları okuyorsun yani. doğru yerde bu etiket kullanılmalıdır.
  psk34
 2. öncelikle başlık neden bu şekilde? bilmiyorum. spoiler yazdım, bu başlık açıldı ama içi boştu. yeni bir başlık açmaya gerek duymadım. zaten bence de haklı bir serzeniş.
  şimdi spoiler denen zımbırtının türkçe karşılığını kelime olarak henüz bulamadık. " içerik bilgisi" şeklinde tanımlayabiliriz.
  spoiler dediğimiz şey, bir kitap, film veya dizi hakkında henüz okumamış - izlememiş olanlar için tad kaçıracak içerik bilgisi vermektir.

  filmin ya da kitabın sonunu söylemek gibi, filmde veya kitapta geçen bir kişiye, bir olaya dikkat çekerek film veya kitap boyunca okuyucunun o kişiye, o olaya yoğunlaşmasını, onu aramasını sağlayacak şekilde bilgi vermektir.

  bir kitabı okumuş ve çok beğenmiş olabilirsiniz. ama anlatırken sonunu anlatmayın, illa ki kitap veya film hakkında tartışmak istersiniz, söyleyecek sözleriniz vardır.
  işte bunlar için de sanal alemin en baba icadı olan "spoiler göster/gizle" özelliğini kullanabilirsiniz.

  !---- spoiler ----!

  spoiler özelliği sayesinde hem derdinizi meramınızı anlatmış, hem de kitabı okuyacak, filmi seyredecek adama sıkıntı yaratmamış olursunuz.

  !---- spoiler ----!
 3. spoiler verdikten sonra filmin ya da kitabın sonu söylenmez ciğerim. sabaha kadar küfür yen sonra.
 4. anlamı "konu hakkında bilgisi olmayan birisine karşı sarf edilen, merak uyandıracak unsurlar içeren kelime ya da cümleler"dir. tureng'de ise "bir filmin ya da kitabın kilit bir olayını anlatarak seyir ya da okuma zevkini kaçıran açıklama uyarısı" deniyor. eh, benim yazdığım en azından daha geniş oldu.

  sokakta ve konuşma dilinde bu spoiler'ları verenlere kızmıyorum ben, nihayetinde konuşma dili bu. ağzınızdan kaçabilecek yüz binlerce kelime var. olabilir, diyorum. ama yazı dilinde "brus vils var yaa, olm o ....müş." türü abuk subuk troll'lükler peşinde olanlara taviz verilmemesi kanaatindeyim. çarpacaksın ağzının ortasına küfrü, hem sen rahat edeceksin hem de o "oh be, iyi geldi" diyecek. bruce willis yazınca aklıma geldi; bu spoiler durumuyla ilgili bir anımı anlatayım:

  benim hatunla filmlerden, oyunculardan, yönetmenlerden konuşuyoruz, konu genişledi de genişledi.

  - lake: benim de en tav olduğum durum bu spoiler olayı. zamanında bruce willis için de yapmışlardı bunu.
  - hatun: ne yapmışlardı ki?
  - lake: 6. his için işte, her yerde söylenen... hatta sinemada izlemeye gelenlere bir önceki seanstan çıkanların söylediği şehir efsanesi bile vardı, hatırlamıyon mu?
  - hatun: yoo. ne diyorlardı ki?
  - lake: ....... (söylüyorum işte ne dediklerini)
  - hatun: hadi ya. ben bunu hep duyuyordum ama anlamıyordum neden böyle diyorlar, film hakkında mı yoksa adamın hayatı hakkında mı söylüyorlar diye. iyi ki anlamamışım da, filmi izlemişim =)
  - lake: çok safsın be kızım, senin için temiz, için.

  böyle bir saflık mertebesine eriş(e)medikten sonra, etrafınızdaki bütün spoiler'ları yemeniz ve izlediğiniz hiçbir şeyden keyif almamanız garanti.