• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.07)
öteki - fyodor mihailoviç dostoyevski
"bilim ve felsefenin en temel sorunu olan 'öteki', özlemini duyduğumuz, ulaşmak istediğimiz üst kimlik arayışımızdır. be arayışın neden olduğu 'öteki nevrozu' dengelenemediğinde şizofren bir kimlik açığa çıkıyor.

golatkin'i bir gölge gibi izleyen, hayalet gibi etrafında uçuşan, 'öteki', tüm insanlığın günlük toplumsal yaşamında, hasta edici bir fren ya da geliştirici itici bir güçtür.

yayınevimizin isim babası olan dostoyevski'nin 'öteki' romanını okurken, sanatın anlatım gücünün, bilmin ve felsefenin anlatım gücünden çok daha soyutlayıcı, çok daha yaşamla iç içeliğine de tanık olacaksınız"

öteki yayınevi
öteki - dostoyevski
arka kapak yazısı.
 1. !---- spoiler ----!

  "gerçekten her şey, doğa bile goladkin'e karşıydı" ve
  "o anda kendi kendisiyle böyle alay ederken içindekileri deşmekten şehvet derecesinde zevk duyuyordu"
  !---- spoiler ----!

  cümlelerinden de anlaşılacağı üzere paranoyak, şizofrenik, mazoşist ve hastalıklı bir dostoyevski romanı. dostoyevski bu romanı 25 yaşında yazdığı insancıklar'dan sonra yazmıştır. bu kadar erken yaşta böylesi eserleri yazabilmiş olması onun dünya üzerindeki en iyi yazarlardan biri olarak görülmesinin nedeni hakkında ipuçları verebilir.

  sürekli kararlar alıp tam tersini uygulayan, kafası dağınık, karmakarışık zavallı goladkin'in anlaşılması zor öyküsünü anlatır kitap. ilerledikçe öykü netleşiyor gibi olsa da tam bir netlik sağlanamıyor. tüm bu karmaşık ve ürpertici öykününse nasıl bu kadar gerçekçi ele alınabildiğiyse ürpertici bir biçimde saygıdeğer.
 2. iki benlik arasında kalmış çaresizliği temsil ettiği için en sevdiğim dostoyevski karakteri olan dokuzuncu dereceden memur bay golyadkin'i barındıran, dostoyevski'nin "en iyi eserim" olarak nitelendirdiği novella.
 3. dostoyevski'nin her romanında kafaya taktığı "insan doğası" temasının; hem dostoyevski külliyatının öncülü olması hasebiyle hem de bu konuya ilişkin yan karakter sayısındaki azlık ve eserin nicel açıdan kısa olmasının doğurduğu doygunluk nedeniyle çok iyi işlendiği, bu yönü ile bednyye lyudi ile birlikte dostoyevski'ye giriş kitaplarından sayılabilecek eseridir.
  kitabın başından itibaren okurun hissettiği kahramanımızın evhamlı halleri, statüsüne ve geleceğine ilişkin kaygıları, bu kaygıları ve tavrını içselleştiremediğinden benliğiyle çelişmesi, kendi varlığını ve duruşunu sorgulayarak rahatsızlık hissettiği taraflarını yarattığı "kötücül" kimliğe öteleyerek nihayetinde kişilik bölünmesinin tezahürü bu denli ince bir kitapta o kadar rafine işlenmiştir ki buna sadece bir edebiyat eseri, bir roman ya da uzun hikaye demek mümkün değildir.
  öncülü olan gogol'un emanetini geliştirerek kendinden sonra gelen tüm edebiyatçı, düşünür ve psikanalisti etkilemiştir.
  ellerine sağlık dosto baba!
 4. ele güne karşı yapayalnız böyle de olmaz ki diyen ana karakterimiz en sonunda gerçekliğin kendisine isyan eder. olaylar gelişir.
 5. richard ayoade yönetmenliğinde the double adıya sinemaya uyarlanmıştır.