1. koyunları bir arada tutmak ve yönlendirmek için çoban köpeği ne işe yarıyorsa o işe diye cevaplayacağım soru. yok insanlar çok medeniymiş teknoloji çok gelişmişmiş.

  kabilelik döneminde diğer kabilelere karşı kendilerini korumak bir arada bulunmak için yaratılmış bir sembolden hala kurtulamamış insanlık. amerikan bayrağı kutsalmış. sebep. biz vahşiyiz diğer insanlardan üstünüz ve onları sömürmeye hakkımız var. buna devam edebilmek için birarada bulunmalıyız. nasıl birarada bulunabiliriz bir bayrak altında. o zaman kutsaldır.

  bir su birikintisine tek hücreli canlılar atıldığında kümeler oluşturup hayatta kalma şanslarını arttırmaya çalışır. insanların bu evrenin hakimlerinin bu tek hücrelilerden bir farkı yok bence. dünyanın bazı yerlerine kümelenmişler ve bir bayrak altında toplanmışlar.

  insanlık çok geliştiyse ve düşünen bir hayvansa bence tek hücrelilerden farklı davranabilirdi. şimdi diyelim ki ben rusyada doğdum. rus bayrağı kutsal dediler ben buna inandım ve bu bayrak için diğer insanları öldürdüm. ama almanyada doğmuş olsaydım bu sefer başka bir bayrak için kutsal diyecektim. milliyetçilik tedavisi imkansıza yakın bir hastalıktır.

  tüm insanlar eşittir. dünyada tüm insanlara yetecek besin ve ev yani barınak var. dünyadaki tüm sınırlar kaldırılır ve insanlar barış içinde yaşarlarsa ben o zaman inanırım insanın üstün canlı olduğuna.

  bayrak tıpkı din gibi insanları koyun gibi yönlendirmek için kullanılan bir araçtır.
 2. bayrak birliğin ve bütünlüğün sembolüdür. aynı ülke'de yaşayan insanların en büyük ortak özelliğidir. milletlerimiz, din veya inançlarımız, ideolojilerimiz ve hatta cinsel tercihlerimiz bile farklı olabilir ama bayrak bir ülke vatandaşlarının en büyük ortak noktası ve paydasıdır. bu payda ülkenin ve vatanın en mukaddes sembolüdür.

  bayrak sadece ülkeleri temsil etmeyebilir. çeşitli organizasyonlar veya gruplar kendi bayraklarını tasarlayabilirler. fikir ve düşüncelerini o bayrağın gölgesinde ifade edebilirler. ama hiç bir bayrak bana türkiye cumhuriyeti'nin ayyıldızlı bayrağı kadar yüce ve asil gelmemiştir. yanlış anlaşılmasın her ülke vatandaşları kendi bayraklarıyla ve uluslarıyla iftihar edebilir. bende bu vatandaşlık hakkımı kullanıyorum ve diğer ülke bayraklarına saygı duyuyorum. her ne kadar artık çok sevdiğim ülkemin ve bayrağımın vatandaşı değil de düşmanı, haini olarak lanse ediliyor olsam ve haklarımdan mahrum kalsam da, bir gün gerçekler ortaya çıktığında yine aidiyetimi iliklerime kadar hissedeceğim o günü özlemle bekliyorum.

  bayraklar ülkelerin ve ülke insanlarının sınırlarını belirler. bu sınırlar normal şartlar altında vatandaşların güvenliğini temin eder. hatta yurtdışında bile birçok ülkenin vatandaşları kendi ülkelerinin elçilikleri vasıtasıyla haklarını muhafaza eder. yabancı topraklarda dalgalanan bayrağın azınlık ve yabancısı olduğun coğrafyalarda senin hakkını savunur ve seni korur.

  sınırların kaldırıldığını düşünelim. ilk gelenler ortadoğudan, baskı rejiminden kaçan insanlar olacak. senin ülkende iyi kötü var olan emniyet ve asayişin ırzına geçecekler. geçenler var (bkz: suriyeli mülteciler) . sen bırakıp gideyim desen büyük ihtimalle daha medeni olan insanların yaşadığı ülkeledeki insanları yaşantınla rahatsız edeceksin. zaten çok rahatsız etme potansiyelin yoksa vize alıp gidebilirsin halihazırda.

  neyse bayrak vatandır benim için. ne olursa olsun dil uzatamayacağım, saygısızlık edemeyeceğim mukaddesattır. beni gölgesinde barındırmasa bile varlığı beni mutlu etmeye yetiyor. muhalif olduğum için vatan haini ve terörist yaftasıyla mahrum bırakılsamda bayrağıma ve dolaysıyla vatanıma karşı en ufak bir kin ve nefret hissetmiyorum. yoksa içinde yaşayan insanların pek çoğu insan değil, hayvan dahi olamaz.

  hayvan demişken, koyunları birarada tutmak için çoban köpeğine ihtiyaç yoktur. bir tane koyun sürüye liderlik eder. diğer tüm koyunlarda onun peşinden gider. önemli olan o baştaki koyuna doğru yön vermektir. yoksa uçurumdan atlasa peşinden atlar sürü. ne diyeyim kendini baş çoban zanneden, baş koyuna allah basiret ve insaf versin...

  son olarak bayrak ne kadar kutsalsa din de en az o kadar kutsaldır.
 3. mantıklı, anarşik soru. bayrak da kutsal değildir devlet de. işe yarıyorlar, işlevliler. o kadar ama.
  yok