• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (2.00)
belgelerim - alejandro zambra
alejandro zambra yeni kuşak güney amerika edebiyatının en parlak yazarlarından biri. şili'de ve dünyada bonzai, eve dönmenin yolları, ağaçların özel hayatı romanlarıyla eleştirmenlerden ve okurlardan büyük övgü aldı. ilk öykü kitabı belgelerim'de insanların benliğine kazınan pek çok ayrıntının izini sürüyor. ironi dolu, sade ve keskin anlatımıyla. âdeta on bir kısa roman okuduğumuz duygusu uyandıran öyküler.

bilgisayarın belgelerim klasöründe yaşayan metinler. hikâyeler anlatmayı yaşama biçimine dönüştürmüş aileler. telefon hatlarıyla uzağı yakınlaştırmaya çalışanlar, aşkın peşinden gidenler. uçurtmalar, haydutlar, kandırmacalar, takıntılar. korkusuzca devrim ve sigara diyebilenler. şarkılar konuşuyor fonda, şiirler yer gözlüyor. oyunlara konuk oluyoruz. bilgisayarda, sahalarda, evlerde, okul sıralarında...
 1. alejandro zambranın ilk öykü kitabı.

  bilgisayarında belgelerim klasöründe bulunan yazılarını derlemiş. öykü parçaları var; tamamlanmış. roman taslakları var; öyküye çevrilmiş...
  daha önce 3 romanını okudum romanlarındaki olay örgüsünü ve anlatımını çok sevmiştim. öykülerinde biraz daha mesafeli buldum. bazı yerler zorlama geldi hatta, öf şu öyküyü bitirsem de kapasam edasıyla yazılmış yerler gördüm. bunlar benim olumsuz görüşlerim.

  ama genel olarak zambranın ( benim okur kapasitemle ) iyi bir yazar olduğunu düşünüyorum. konuları ele alışı, basit insanların hayatındaki basit detaylar ve sürekli aslını değil ama çocukluğunda uzantılarını yaşadığı pinochet diktasının bu basit insanların hayat hikayesindeki yerini anlatması bence çok etkileyici.

  yine de zambra kitaplarına başlamak isterseniz romanlarıyla başlayın derim.