• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.33)
bir şeftali bin şeftali - samed behrengi
bir şeftali, bin şeftali de onun en güzel kitaplarından biri. bu küçük öyküde iki küçük yoksul çocuk var: ali ile mehmet. ama öykünün asıl kahramanı, dalından kopmuş dünya güzeli bir şeftali. samed behrengi, öyle uygun görmüş, şeftali'yi konuşturmuş bu kez. toprağın altında kalın kabuklu bir çekirdek olarak nasıl uyuyup beklediğini, mevsim bahara dönüşünce nasıl çekirdeğin kabuğunu ikiye ayırıp içinden filizlenip boy attığını, sonunda toprağın üstüne çıktığını, ağaç olabilmek, meyve verebilmek, özellikle ali ile mehmet yesinler diye, dünya güzeli şeftalilerle dallarını süslemek için nasıl çabaladığını ilgiyle okuyacaksınız. sonra bu güzel şeftali ağacının bir de küsüşü var.
  1. bir şeftali bin şeftali sanırım okumayı söktükten sonra ilk okuduğum ve de benim hayatımı şekillendiren kitaplardan biriydi. samed behrengi'nin diğer kitapları gibi. gerçekten de hayatları değiştirebilecek kitaplar yazmış samed behrengi. eğer bir çocuğunuz varsa okumayı söker sökmez onun kitaplarıyla tanıştırın mutlaka.
  2. kesinlikle ve kesinlikle yaş kaç olursa olsun okunmalı diye düşünüyorum. meyve vermeyen ağacı taşlamak değil de onu anlamaktır bahrengi'nin bu güzel masalı.
    ayrıca yakamoz yayınları şeftali kokulu olanını basmış,bir çocuğa verilecek en güzel hediyedir sanıyorum.
  3. bence çocukların okumaması gereken kitap. çok dramatik çok ağır. ya da ben çok etkilendim veya çok küçüktüm. hala her şeftali yediğimde ağlamak istiyorum. bilinçaltıma nasıl işlemişse yıllardır kurtulamadım aklımda hep o şeftali hep o iki arkadaş...