• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.33)
borgman - alex van warmerdam
saçı sakalı birbirine karışmış bir adam, ormanda saklanırken birisi rahip olmak üzere eli silahlı üç kişi tarafından yer altındaki sığınağında bulunuyor.
o da, kendisi gibi ormanda saklanan arkadaşlarını 'uyandırıp' kendini hollanda banliyölerine atıyor. rastgele kapıları çalıp ev sahiplerinden yıkanmak (arınmak) için izin istiyor.
 1. borgman kimdir? adının anlamı nedir? neden rahip dahil bi çok kişi onun peşinde? neden yeraltında saklanıyor? neden evlerden yıkanmak için izin istiyor...? gibi bir sürü soru kaldı aklımda..daha sonra linkini vereceğim blogdan film hakkında yazı okuyunca herşey yerli yerine oturdu..yönetmenin en ufak rol için bile neleri hesapladığını öğrenince helal olsun dedim.izlediğim en ilginç filmlerden biriydi..özellikle kadın uyurken üstüne çırılçıplak oturduğu sahne oldukça etkiliydi..farklı, fazlasıyla kafa yoran, insana okuma isteği uyandıran filmlerden biri..

  http://blog.radikal.com.tr/sinema-film-kritikleri/f-2014ten-borgman-kabus-gibi-cokuyor-50683

  not: izleyip sonra okuyun ya da okuyup öyle izleyin..yalnız baştan aşağı spoiler kaynıyor yazı..çözümlemesi gibi bir şey çünkü.
 2. tam anlamıyla acayip bir film. bundan daha acayip bir film sinema tarihinde yoktur. şimdi ben size bu filmi izleyin diyemem çünkü izlerseniz filmden sonra bana küfür edersiniz. izlemeyin diyemem çünkü mutlaka izlenmesi gereken bir film. dediğim gibi acayip.

  semboller ve metaforlarla dolu bir yapıt. filmin ilk on dakikasını izlerseniz gerisinde gözünüzü ekrandan ayıramazsınız. izledikten sonra bu ne amına koyayım ya diyeceğinize garanti verebilirim. izleyeceklere tavsiyem ise filmi izledikten sonra verdiğim linklerdeki yorumları okuyun ve filmi bir kez daha izleyin.

  bir yönetmen olarak sinemaya bakış açımı değiştiren bir film. ayrıca cannes film festival jürisini birbirine sokan film. bazıları müthiş derken bazıları bu ne amına koyayım demiş.

  link 1

  link 2

  link 3

  daha pek çok yorumu ve tartışması var benim beğendiklerim bunlar.

  iyi seyirler. karanlıkta olduğunuz tek yer sinema salonları olsun.