• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.05)
shichinin no samurai - akira kurosawa
usta samurai kambei’nin cesareti ve fedakarlığına şahit bir grup köylü ondan sürekli olarak haydutlardan köylerini korumasını isterler. kambei bu isteği herhangi bir çıkarı olmamasına rağmen kabul eder ve ilk olarak kısa süre sonra müridi olan genç samurai katsushiro’yu, ardından da güç kullanmaya meraklı bir samurai olarak görünen, fakat sonradan bir çiftçinin oğlu olduğu ortaya çıkan kikuchiyo’yu yanına alır.takımına dört yeni samurai daha ekleyerek köyü savunmaya girişen kambei köylüler tarafından heyacanla karşılanır,herkesin sevgisini kazanır; bir süre sonra onlara kendilerini savunmayı öğretmeye başlar. bu arada haydutlar köyün sınırlarında dolaşmakta ve yeni saldırıları için uygun bir zaman kollamaktadırlar.
 1. akira kurosawa'nın 1954 yapımı, türkçe'ye "yedi samuray" adıyla çevrilen destansı filmi. tek geçim kaynakları olan mahsüllerini her yıl köylerini yağmalayan haydutlara kaptıran köylülerin, köyü ve kendilerini korumaları için 7 samuray ile anlaşması ve devamında yaşanan olayları konu edinir film. yapımının üzerinden 60 sene geçmiş olmasına ve kısıtlı olanaklara rağmen üst düzey çarpışma sahneleriyle, senaryosuyla klasikleşmiştir. yapılmış en iyi samuray filmi olarak kabul edilir bu nedenle.

  yaklaşık 3,5 saat uzunluğundaki filmde kurosawa'nın vazgeçilmez oyuncularından toshiro mifune de rol almıştır.
 2. japonları, kültürlerini ve sosyolojik yapılarını hissettiren acayip yavan ve abartılmadan işlenmiş akira kurusawa filmi. sanki film değil, olayları belgesel tadında izleyiciye sunulmuş gerçekler dizisi. öylesine açtım izleyeyim diye. ki, siyah beyaz filmlerden de nefret ederim. 1-2-3 diye üç parça halinde gidiyor film. açtım ilkini 30 küsur dakika, iyi dedim ortalama 1, 1'5 saatte biter. farkında değilim film bittiğinde sabah oluyordu. meğersem son bölüm 120 dk filan, dikkat de etmemişim. hani o derece muazzam bir yapım. biraz araştırdım; en iyi 20 film arasında gösteriliyor, 1954 - japonya yapımı olmasına rağmen izleyen bir daha izlemiş, yetmemiş, yere göğe sığdıramamışlar. (dedikleri kadar var) ayrıca 'the wipe' adı verilen çekim tekniğinin kullanıldığı ilk filmmiş, ki bu teknik daha sonra george lucas tarafından 'star wars' serisinde de kullanılmış. filmin son sahnesinde "yine yenilgiye uğradık.. kazanan biz değil, çiftçiler oldu" repliği, sinema dünyası adına, hafızama kazınan nadir sözlerden biri oldu. (ekleme: 7 kişi, hiçbir çıkar gözetmeden, eşkıyalara karşı köylülere yardım ettiği için ve 4 tanesinin öldüğü için son söz hafızalara kazınıyor)

  uzatmayayım. ilk 30-40 dakikası sıkabilir, yine de izlemeden ölmeyin derim..
 3. akira kurosawa sinamasının belirgin ve öne çıkan özelliklerini şurada özetlemiştim: #67718

  film haydut roninlerin (samuraylıktan atılmış roninlerin dağa çıkmış olanı) köyü keşfi ile başlar. dönem 16. yüzyıldır. paranın pulun çok fazla geçer akçe olmadığı dönemlerde en büyük haydutluk sebebi erzak ve kadınlardır. haydutlar kendi aralarında köyde yeteri kadar erzak olmadığını, o sebeple ürünler hasat edildikten sonra gelmelerinin daha iyi olacağını düşünüp uzaklaşırlar. köylüler bunu görür ve köyün en bilgesine danışarak halen zaman varken bu felaketin önüne geçmenin en önemli yolunun onları koruyacak ve nispeten savaşmayı öğretecek samuraylar kiralamak olacağına karar verir.

  burada bizim gibi keskin hatları olmayan toplumlarda yetişmiş insanlar için ilk soru ortaya çıkıyor: köylüler neden dövüşüp kendini korumuyor? 20. yüzyıl başına kadar uzak doğu toplumlarında ve hindistan'da çok sert sınırlar ile çizilmiş kast sistemi mevcuttu. köylü, asker, tüccar, yönetici, dini sınıflar arasında geçiş ya yoktu ya çok sınırlı idi. o nedenle köylülerin savaş sanatı öğrenme şansı çok azdı. bu nedenle savunma işini dış kaynaktan sağlamaları gerekiyordu.

  köylüler, canlarını kurtaracak 7 samurayı aramaya koyulurlar ve bir çok defa reddin ve umutsuzluk halinin ardından zekice bir strateji ile bir haydutun elinden küçük bir çocuğu kurtaran kambei'yı ikna ederler. kambei samuraylıktan azledilmiş bir ronindir. yanında yardımcısı ve yoldaşı görobei görevi kabul eden 2. samuray olur. köylüden aldığı bilgilere ve kendi tecrübelerinden yola çıkarak köyü savunmak için en az 7 samurai olması gerektiğine karar verir ve araştırmalarına başlar. samuraylara teklif edilen ücret çok cüz'idir: sadece 3 öğün yemek. doğal olarak asıl mesleği paralı askerlik olan roninlerin bir çoğu bunu kabul etmez. çeşitli öznel sebepler ile 4 ronin daha teklifi kabul eder;

  shichiroji: kambei'nin eski arkadaşıdır ve onun ricası ile görevi kabul eder.
  heiachi: şans eseri tanıştığı bu ronin, yedi samuray arasından en halim selim olanıdır. sadece karın tokluğuna odun kesmekten tutun, hancı yamaklığına kadar birçok işle uğraşmaktadır. o nedenle iknası zor olmamıştır.
  katsushiro: grubun çömezidir, kambei'den samuraylığın inceliklerini öğrenebilmek için onun yamağı olmak istemektedir. kambei ilk başta karşı çıksa da birazda mecburiyetten kabul eder.
  kyuzo: grubun en elit savaşçısıdır. ilk başta teklifi kabul etmese de kambei'nin saygı uyandıran tarzı ve karakteri sebebi ile gruba katılır.

  burada grubun son üyesi kikuchiyo'ya ayrı bir paragraf açmamız gerekmektedir. diğerleri yanında, samuray olduğunu iddia etse dahi duruş ve karakter olarak samuraylıkla alakası yoktur. günün büyük bölümünde sarhoştur ve diğer samurayların saygısını asla kazanamaz. ancak ısrarlı takibi sonucu gruba zoraki olarak kabul edilir. bununla birlikte, filmin temelini oluşturan japon sınıfı mücadelesi ve toplum yapısı ile ilgili en net tespitleri onun ağzından duyarız. bir nevi köyün delisidir. kimsenin söylemeye cesaret edemeyeceği tespitleri içinde bulunduğu durum ne olursa olsun bir bir sıralar. özellikle, altı samurayın kasabadan köye doğru yola çıkmadan önceki gece onlarla yüzleşmek adına onların kaldıkları hana gelip sarhoş halde köylüler hakkında tespitler yaptığı sahne, sanırım dünya sinema tarihinin üzerine tez yazabileceği netlikle tespitler barındırmaktadır. bununla birlikte filmin sonlarında öğreniyoruz ki, kikuchiyo'nun babası da köylü bir çifçidir, kendisi geleneklere ayrı bir şekilde samuray olmuştur. bu tespitleri onun dilinden kambei'ye (aslında bize) söyletmek, sınıf mücadelesi özelinde müthiş bir dilemmadır. kambei o durumda elit, nispeten sıradan dertleri olan ve kendi onurları için ancak hareket eden insanları temsil ederken, kikuchiyo ise samuray olmasına rağmen hayat boyunca asla kurtulamayacağı alt sınıf kinini bizlere yoruma gerek kalmayacak şekilde aktarmaktadır. sadece bu sahne için bile koca film çekilebilir.

  devam edecek. editlenme ihtimali yüksek
 4. 1. bölüm için #67763

  samuraylar en sonunda kikucchiyo da yanlarına alarak köye varırlar. yalnız kötü bir sürpriz onları beklemektedir. hiç beklemedikleri şekilde son derece çirkin ve soğuk bir şekilde karşılaşırlar. daha sonra yine bilgi adam kikuchiyo'nun bir oyunu ile köye haydutların saldırdığı parodisi yapılır ve biraz önce samurayları görmezden gelen halk hemen onların arkasına sığınır. bu; yine tipik bir alt sınıf davranışıdır. kendinden olmayanı, kendilerine benzemeyeni asla içlerine almazlar. canlarını kurtarmaya gelseler bile her zaman onlardan bir kötülük geleceğinin varsayımı ile hareket ederler. ama güce dayanamazlar. ilk kriz anında derhal ortamda en güçlü gördüklerinin eteğine sığınırlar. alt sınıfın bireysel çıkarına en ufak müdahale, istisnasız şekilde def edilmelidir. kendi ufak çıkarları dışında ciddiye aldıkları meseleler neredeyse hiçtir. film özelinde güç, en ufak bir güven duymamalarına rağmen 7 samuraydır.

  gel zaman git zaman samuraylar ile köylü kaynaşmaya başlar, köylü olayın ciddiyetini anlar, samuraylara zımnen güvenir. samuraylar da buna karşılık strateji geliştirmeye devam eder. köylülerden eli silah tutanları eğitip donatırlar. bu sırada kambei, haydutların köye yakın bir lokasyonda zevk-ü sefaya daldığını öğrenir. ani bir baskın ile verebileceği kadar zarar vermek ister. baskın başarılı olur ama heiachi ateşli silah ile öldürülür. bu hem heiachi'nin kaybı ile hem de haydutlarda 3 adet tüfek olduğunun öğrenilmesi sebebi ile çok kötü bir durumdur. takdir edersiniz ki 16. yüzyıl şartlarında rakibinizde tüfek olması çok büyük avantaj sağlamaktadır saldırı zamanlarında.

  bir süre geçtikten sonra beklendiği gibi haydutlar saldırıya başlar. zekice stratejiler ile saldırılar def edilir. bu sırada çeşitli durumlarda kyuzo, kikuchiyo ve görobei hayatlarını kaybederler. köylüden daha çok köyü kurtarmayı düşündükleri için yedi samurayın köye karşı bir bağlılığı da oluşmuştur. ayrıca bu şekilde izleyici de ikna edilmiştir. bu şartlar altında efsane final sekansı gelir;

  köylüler, haydutlardan kurtulduktan sonra artık samurayları görmezden gelmeye ve günlük işlerine dönmeye başlamıştır. ölen 4 samurayın mezarı sadece arkadaşları için anlam taşımaktadır. köylüler, güç ile işleri bittikten sonra hiç bir şey olmamış gibi hayatlarına devam etmektedirler. ta ki sıradan hayatlarına yine ufak bir müdahale ihtimali doğana ve yeniden güce ihtiyaçları olana dek. kambei shichiroji'ye döner, "yine biz yenildik" der. lakin çiftçiler kazanmıştır.

  bu filmin bir de the magnificent seven adında amerikan versiyonu çekilmiştir. yul brynner, steve mcqueen gibi babalar oynamıştır. western filmi olarak rakipsizdir ama entellektüel derinlik ve toplumsal meseleler açısından değerlendirildiğinde; yedi samuray yanında çoluk çocuk filmi gibi kalır. sinema sanatı ve sosyal meselelere ilgi duyan genç arkadaşların mutlaka izlemesini tavsiye ederim.