• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (9.60)
ezilenler - fyodor mihayloviç dostoyevski
1861 yılında ilk baskısı yapılan roman. dostoyevski'nin en başarılı eserlerinden biri olan ezilenler'de , yazar diğer romanlarında da yaptığı gibi ruh çözümlemelerine sıkça yer vermiş, okurun karakterlerin psikolojisine bürünmesini sağlamıştır. roman, toplumda hep aşağılanan ve hor görülen insanların, nüfuzlu kimselerin bencilce hesapları arasında ezilişini ve sarsılışını işler. dostoyevski, seçtiği sıradan ama olağanüstü yaşantıları ile bizi şaşırtan karakterleri ile okuru ürpertiyle karışık bir merağın içinde bırakmıştır. yazar ustaca kurgusu, okuyucuyu sıkmayan anlatımı ile "ezilenler"i en başarılı romanlarından biri olarak edebiyat dünyasına kazandırmıştır. (kitap bilgileri vikipedi'den alıntıdır)
  1. okuyalı birkaç yıl oldu ama enteresan bir etki bırakmıştı üzerimde. özellikle ilginç olay örgüsü ve yaşanan beklenmedik gelişmelerin yanında, katıksız bir dram ve derin bir ruhsal analiz var. yeniden okumak istediğim kitaplardan.
  2. alyoşa denen karaktersiz beni benden aldı. tam bir yalaka, sümsük.. ayloşa karakterlerini etrafınızda görürsünüz ve ona bağlanan kadınları. ikisini de görürseniz uzak durun. hayatınızın içine sıçarlar.
  3. bu kitap isminin cagristirdiginin aksine sinif catismasi hakkinda yazilar barindirmiyor. bu kitabin bahsettigi ezilenler, hep iyi olmaya iyi kalmaya calisanlar, insanlari kirmamaya incitmemeye calisanlar, sahsi menfaatleri ugruna sevdiklerini gozden cikarmayanlar, bu kitaptaki ezilenler "iyi" olduklari icin kaybetmek zorunda olanlar. belki de kaybetmeyi kendisi secenler. ve dostoyevski'nin huzunlu dunyasindan cikip kendi huzunlu dunyamiza donersek sayet cevap vermemiz gereken temel bir soru var. ezilmek mi ezilmemek mi?