• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
Yazar Primo Levi
bunlarda mı insan - primo levi
1919'da torino'da doğan primo levi, bu kentin küçük yahudi topluluğu içinde büyüdü. torino üniversitesinde kimya eğitimi gördü. ikinci dünya savaşı sırasında kuzey italya'da faşizme karşı direnişe geçen arkadaşlarına katıldı, sonra tutuklanarak auschwitz toplama kampına gönderildi. onca eziyete karşın hayatta kalabildi. savaş bitince yine torino'ya döndü. can yayınları arasında yayınladığımız boğulanlar, kurtulanlar adlı kitabını yazıp bitirdikten birkaç ay sonra 11 nisan 1987'de intihar ederek yaşamına son verdi. bunlar da mı insan (1947), onun en tanınmış kitaplarından biri. bu kitapta primo levi, nazi toplama kamplarında yaşadıklarını, gördüklerini, olağanüstü bir nesnellikle anlatıyor.
 1. toplama kamplari hakkinda binlerce kitap, makale yazildi, yüzlerce film çekildi, tarih derslerinde incelendi, televizyon programlarinda konusuldu. her sene anildi, aniliyor. avrupa'da etkileri hala dillerde hissediliyor. herhangi bir tartismada toplama kamplari barbarligin, kötülügün en uç noktasi olarak örnek veriliyor.
  e haliyle insan toplama kamplari hakkinda bir kitap daha okumak istemiyor. biraz utanarak da olsa içinden "tamam anladik, çok kötüydü ama yeter artik" diye geçiriyor.
  buna ragmen, bu kitabi okuyun, okutun. sonra " yeter artik " dersiniz.

  bu literatürde referans olarak geçen "bunlarda mi insan" yillarca israil'de yayinlanmadi. sebebi yahudi halkini, idama koyun gibi giden bir topluluk olarak göstermesi. oysa ki primo levi, sadece gördüklerini ve yasadiklarini bir bilim adami gibi tane tane, duygu sömürüsü yapmadan anlatiyor.
  arkada keman sesi, bir kücük cocugun yasli gözleri, annesinin siirvari birkaç cümlesi gibi sahnelere gerek duymadan, sadece günlük hayatini anlatarak insani derinden etkileyen, fasizmin igrencligini iliklerde hissettiren, hannah arendt'in bahsettigi "kötülügün siradanligi'nin en güzel sekilde yansitan bir bas yapittir "bunlar da mi insan" .