• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
Yazar max weber
bürokrasi ve otorite - max weber
max weber, sosyal bilimlerin farklı alanlarında yaptığı çalışmalarla ilgili literatüre ismini altın harflerle yazdıran bir düşünürdür. bu kitap, weber'in analizlerinde önemli bir yer işgal eden 'örgüt' ve 'otorite' kavramlarını okuyucuya birinci elden sunmayı amaçlamaktadır. bu çalışmasında, derin ve sağlam analizleriyle, 'geleneksel', 'yasal' ve 'karizmatik' otorite kavramlarını inceleyen weber, modern toplumun en önemli yapılanması olan bürokrasi mekanizmasının işleyişini net bir şekilde gözler önüne seriyor. weber'in örgütler ve otoriteye dair görüşleri konuyla ilgilenenler için değerli bir kaynak konumunda... (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. bürokrasi makamlar hiyerarşisi biçiminde oluşturulan geniş ölçekli bir örgütlenmedir. weber'e göre bürokratikleşme; biçimsel akılcılığın bir örneğidir.

  biçimsel akılcılık insanların belli bir amaç için optimum araç arayışının toplumsal yapılar (otoriteler) tarafından biçimlenmesidir."

  webere göre bürokratikleşme dünya tarihinde temel bir gelişmedir. (mesela dinde) yol göstericilikle keşfetmek; bürokratikleşme ile dikte edileni yaşamaya dönüşmüştür (çünkü optimum araçlar zaten keşfedilmiş) *

  bürokrasi akılcılığın 4 temel boyutunu içerir.
  -verimlilik
  -hesaplanabilirlik
  -(kurallar ve yönetmelikler ile) öngörülebilirlik
  - ve insansız teknoloji ile insanların denetimi.

  diğer yandan; weber bürokrasi için "akılcılığın demir kafesi" tanımını da kullanır. bu tanıma göre bürokrasi; insanların içinde hapsedildiği, temel insanlığın kabul edilmediği demir bir kafestir.

  weber bu sistemlerin giderek daha akılcı hale gelip, akılcı ilkelerin toplumun gittikçe artan kesimine egemen olacağından- bir bakıma akılcılığın akıldışılığından çekinmektedir.