• izledim
    • izliyorum
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (9.00)
captain tsubasa
tsubasa ozhora, dünya kupası'nı japonya adına kazanmak isteyen ve futbolu çok seven bir ilkokul öğrencisidir. babası dünyayı dolaşan bir kaptan olduğu için annesiyle yaşar. aile, nankatsu'ya taşınır. nankatsu şehrindeki yerel okul olan nankatsu ilkokulu ve özel okul olan şuutetsu arasından bir seçim yapması gereken tsubasa, şuutetsu ilkokulundaki yetenekli kaleci genzo wakabayashi'ye rakip olmak için nankatsu okuluna kaydolmaya karar verir. burada tsubasa futbol sevdalısı ryou ishizaki ve nankatsu'ya destek veren, futbolu seven bir kız olan sanae ile tanışır. tsubasa'nın babasının arkadaşı brezilyalı futbolcu roberto hongo, tsubasa'yı futbol konusunda geliştirmeye başlar. yakın zamanda o da nankatsu ilkokulu takımının koçu olur ve takımı eğitirken, tsubasa'ya özel vuruş teknikleri öğretir. bu sırada babasının işi yüzünden hep dolaşmak zorunda kalan taro misaki, takıma katılır ve tsubasa'nın en iyi arkadaşı olur.
  1. git git bitmeyen sahaların, direkten seken insanların, fizik kurallarını hiçe sayan şutların animesi. çocukluğuma dönüp televizyon karşısına geçmek ve bir şutun kaleye gitmesini üç bölüm boyunca aynı heyecanla izlemek istiyorum.
  2. 127 bölümlük ilk serinin remaster versiyonunda (bkz: road to 2002) havada asılı kalmalar, aynı pozisyonu tekrar göstermeler, film şeritleri vb. azaltılınca geriye 19 bölümde yeni hikayeye geçilebilen çocukluğumun efsane çizgi filmi.

    ulan arkadaş, 16 bölüm süren maç mı olur? 3. şampiyonluk senesinin finalindeki toho maçında tsubasa ile kojiro'nun birbirlerinin şutlarına birkaç kez üst üste gelişine karşılık verdikleri saniyeler için bir bölüm harcandığını bilirim. tamam, havadayken inatla aynı topu itmeye çalışan iki metapod (bkz: pokemon) izlemek keyifli hâlâ benim için ama sabah 6'da kalkıp millet uyurken fırça yemek pahasına kanal d açmam yani şu anki aklımla. mis gibi uyurum arkadaş.
  3. ülkemizde küçük golcüismiyle yayınlanan, japon futbolcu bir gencin maceralarını anlatan, hala denk gelirsem izlediğim, denk gelmek için çaba sarf ettiğim çizgi dizi. dünyanın yuvarlak olduğunu gelileo galilei' den değil, bu çizgi diziden öğrenmiş bir nesil yetiştirdiğine inanıyorum.