cengiz özakıncı

Kimdir?

1954 yılında doğdu. 1979 yılında yazdığı, yayımlamasına izin verilmeyen ve basılmadan önce el konulan ilk kitabı; marksist açıdan kemalist devrim, ardından yayımladığı yeni demokratik işçi birliği, imzalı bildiriler nedeniyle yargılanarak, 5 yıl hapse mahkum edildi. beş yıllık tutukluluğun ardından serbest kaldı. yazmaya devam etmekte.

  1. http://www.butundunya.com/ dergisinde yazmakta olan, 2005 yılından bu yana yeni bir kitap yazmamış, daha önce yazdığı kitaplarında zamanın getirdiklerini ekleyerek güncellemeler yapmış bir yazardır. şu ana kadar yazdığı tüm kitapları okumuş biri olarak, sağlam bakış açısı, engin bilgi ve birikimi ile yazılarından mutlaka bir edinim sağlayabileceğinize inanıyorum.
  2. otopsi yayınevi'nin kurucusu ve sahibi araştırmacı yazar. yazdığı kitaplar ve makalelerde kimi kişiler ve kurumlar hakkında yer alan ithamlardan ötürü yayımcılar ciddi tazminatlarla karşı karşıya gelmiş; kitaplarını yayından kaldırmıştır. kendisi de kitaplarını yayımlayacak kimseyi bulamaması üzerine otopsi yayınevini kurmuştur. bu yayınevinden sadece kendi kitapları değil; oktay sinanoğlu, necip hablemitoğlu gibi isimlerin de eserleri yayımlanmıştır.
  3. türkiye'de ismi çoğu kimse tarafından bilinmemekte fakat bana göre ülkemizin yetiştirdiği en önemli araştırmacı yazarlardan birisidir. tarihi bilgileri yine tarihi kaynaklara dayanan, tarihsel gelişmeler arasındaki neden-sonuç ilişkilerini mükemmel bir şekilde kurabilen ve olayların derinliklerini görebilen ender mütefekkirlerimizdendir kendisi.

    günümüzün popüler birtakım yazarları gibi sadece slogancılık yapmadığı de tanınmışlığı düşüktür.
  4. islamda bilimin yükselişi ve çöküşü, dil ve din , iblisin kıblesi gibi başyapıtları yeryüzüne kazandıran güzel insan.