• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (4.50)
ceviz kabuğundaki evren - stephen hawking
hawking'in çok satan kitabı zamanın kısa tarihi'nden sonraki gelişmeleri ve en yeni bilimsel bulguları içeren ceviz kabuğundaki evren, kuantum mekaniğinden sicim kuramlarına, genel görelilikten 11-boyutlu süper-kütleçekime, büyük patlamadan evrenin kaderine kadar bütün tartışmaları kapsıyor. bu kitapta "evren tasarlanabilir mi," "uzayzamanın bir başlangıcı var mı" gibi pek az fizikçinin sormaya cesaret ettiği soruları soran hawking, uzman olmayan, hiç fizik bilmeyen okurlara bu zor konuları büyük bir ustalıkla ve bol görsel malzemeyle açıklıyor.

"provakatif ve bilgilendirici ... birçok kolay anlaşılır benzetmeyle dolu... hepsinden önemlisi, kitap çok iyi düzenlenmiş ve çok açıklayıcı grafiklerle güçlendirilmiş."
time

"yalın, bütünsel ve anlaşılır. ayrıca hawking kitabı mizahla süsleyerek eğlenceli hale getirmiş."
st louis post-dispatch

"zamanın kısa tarihi 1988 yılında yayımlandığından bu yana milyonlarca kişi tarafından okundu. hawking'in bu kitabında belirttiği gibi birçok yazar "daha ilk bölümlerde takıldı ve aslında daha ilginç olan ileriki bölümleri okuyamadı... bu nedenle daha anlaşılır olan bir kitap yazmak" gereği doğdu. ceviz kabuğundaki evren buna göre düzenlendi. ilk iki bölüm, asıl önemli olan sonraki bölümlerin anlaşılmasını sağlayacak şekilde yazıldı.
scientific american
  1. içinde güzel görseller bulunan 'okumak' için kendi alanında mükemmel olmasada rafda bulunması insanı mutlu eden kitap.
    tes
  2. daha çok eğitim kitabı, lise çağında gençlere hediye edilebilir, kitaplıkta bulunması yerinde bir tespit.