• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
chaplin - richard attenborough
charlie, gösterilerine çıktığı bir vodvil grubu ile çeşitli turnelere katılarak hayatını kazanmaktadır. annesi hannah'ın da yer aldığı bu grupla birlikte gittikleri bir amerika turnesinde mack sennett tarafından keşfedilince dünyaca ünlü olmasını sağlayacak sessiz sinema sektörüne ilk adımını atmış olur.şorlo rolü ile dünya çapında bir ünün sahibi iken özel hayatındaki çalkantılar, her geçen gün daha çok yıpranmasına neden olmaktadır. bir yandan da amerika'daki politik atmosferin iyice kızışması ve hollywood'daki konumist avı nedeni ile abd'ye girişinin engellenmesi, hayatındaki zorlukları pekiştirecektir.chaplin'in britanya'da fakir bir ailede başlayan çocukluğundan, ölümünden dört sene öncesine kadarki süreci anlatan film, robert downey jr.'ın muhteşem oyunu ile başarılı biyografiler arasına yazılıyor. chaplin'in annesi hannah'ı, chaplin'in öz kızı geraldine chaplin'in canlandırdığını da eklemeyi unutmayalım.
 1. charlie chaplin'in çocukluk, gençlik ve şöhret öncesi yıllarına yoğunlaşarak ölümüne değin hayatını anlatan biyografi.

  filmde chaplin'in yaşamına dair birçok detay sunulmuş: annesi, abisi ve sevgileri, eşleri. hasta annelerinin bakımını üstlenen küçük chaplin ve abisinin sanat dünyasına adım atışını, şarlo tiplemesinin doğuşunu izleyebiliyoruz.

  filmle ilgili aklımda kalan en sevimli ve duygulandıran sahnelerden biri; charles chaplin'i ve abisi sydney chaplin'i tek başına yetiştiren anne hannah chaplin'in, akli dengesini yitirmeden önce ailenin geçimini sağlamak adına sergilediği performansı sahne arkasında izleyen küçük chaplin'in annesini yavaş yitirdiklerinin ayırdına varmaya başlamasıydı. chaplin'in öz kızı geraldine chaplin'in hiç tanışmadığı babaannesini canlandırıyor.

  ilgili sahneyi bulamadım ancak şarkı şu:

  (bkz: the honeysuckle and the bee - patricia hammond)

  !---- the honeysuckle and the bee ----!
  ...
  you are my honey, honeysuckle,
  i am the bee,
  i’d like to sip the honey sweet
  >from those red lips, you see
  i love you dearly, dearly,
  and i want you to love me,
  you are my honey, honeysuckle,
  i am the bee.
  ...
  !---- the honeysuckle and the bee ----!