• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.18)
çoğunluk - seren yüce, önder çakar
mertkan, ergenlik döneminde askerlik yaşı gelmiş, her gün sokakta görebileceğimiz apaçi tiplerden biridir. boş hayatını yaşarken gül ile tanışır ancak babası gül hakkında etnik nedenlerle iyi düşünmemektedir. ailesinin üstündeki baskısıyla mertkan birtakım kararlar alır ve zamanla ailesinin istediği gibi biri olmaya zorlanır.
 1. seren yüce, hepimizi yani çoğunluğu anlatıyor. sokakta gördüğünüz ve "ıyy" dediğiniz o tiplerin kişilik bunalımlarını, hayatlarında karşılaştıkları zorlukları yansıtıyor filminde. hiçbir şey olamamışlığın verdiği ezikliği ve bu ezikliğin kişilik oluşumundaki etkisinin babadan oğula geçişini de yansıtıyor diyebiliriz.
 2. inşaatçı babanın bunalımlı oğluna verdiği "sınıf eğitimi"nin hikayesidir bir yönüyle de. mertkan, babasının istediği kalıba girdikçe insanlıktan çıkmakta, direndikçe insanlaşmaktadır adeta.
  mutlu
 3. keşke bu tarz filmler çoğunlukla çekilse, keşke bu filmleri çoğunluklar izlese.
 4. çoğunluk olmanın kibri, cahilliği, umursamazlığı, eziciliği
 5. zor bir film. işte bunlar sanattan çok belgeseldir. yararlı bir film sanatsaldan öte. tornaya sokulmamış bir hayat hikayesi, çoğumuzun hikayesi.
 6. o kadar gerçek ki bu film gözlerim dolmuştu izlerken. bu çoğunluğu değiştirmek zor iş. hani diyorlar ya eğitimle değişirler diye, yok o kadar kolay değil.
  pazarda ucuza satılan defolu ürün gibi bir çoğunluk bu. ama fazla defolular, adam olamayacak kadar.
  bazen bakar bakar 'aman şurda küçücük bi delik var, dikiveririm giyerim' dersiniz alırsınız ama bunlar alınmaz.
  doris
 7. !---- spoiler ----!
  film boyunca yüzü gülmeyen baba, oğlunu istediği gibi şekillendirmeye başladığında nasıl gülümseyerek, içten karşılıyor oğlunu. bu son sahne, filmin de özetidir.
  !---- spoiler ----!
 8. bu film aslında bir "erkek olma" hikayesini anlatıyor bence. erkelerin, topluma uymak ve erkek olarak kabul görmek için kabullenilmeyen yanlarını nasıl kesip, koparıp attıklarını. kızı terk ettiği gece ağlayan mertkan, arkadaşına o kiza "çakmasıyla" övündu. erkeklerin taskinliklarinin altında zaafiyetlerinin farkedilmesi ve olması gereken erkek profiline ters düşme korkusu yatıyor.

  benim en çok etkilendiğim sahne ise, erkan can in "canını mı alayım evladım oldu bir kere boşver" dediği mertkan' in adama sarılıp agladigi sahne oldu. ne yazık ki mertkan' in "varligina" gercek anlamda tek değer verilen andi.

  çok yalnızız be.