1. çoklu erisimde hat kontrolü, carrier sense multiple access diye bilinen csma bir hatta birden fazla erisim olmasi durumunda kullanilmaktadir. yaklasim hatta bir paket veya sinyal konulmadan önce hattin müsait olup olmadiginin kontrolüne dayanir. bu yöntem, switch cihazlarinin kullaniminin artmasiyla önemini yitirmistir çünkü switch iletisime geçen iki uç arasinda sadece bu iki uca has bir baglanti kurabilmektedir.
    güncel olarak ieee 802.3 ve ethernet uygulamalarinda kullanilmaktadir. gigabit ethernet ile kullanimdan kalkmistir.
    bu yöntem kullanilirken ayni ortamda sinyal iletimi oldugu için sinyallerin çakismasi (collision) ihtimali bulunmaktadir. bu ihtimali engellemek için asagidaki çözümler önerilmistir, unutulmamalidir ki csma yönteminde çakismayi engellemek imkansizdir. bunun en basit sebebi, örnegin ayni anda bos olan bir hatta iki farkli bilgisayar veri koymak isterse ikisi de hatti bos kabul edecegi için hatta koyacaklar ve bu veriler hatta çakisacaktir.
    csma/ca (çokli erisimde hat kontrolü / çakisma mümkün, carrier sense multipla access / collision avoidance) : çakisma için en basit yaklasimdir. hatti kullanacak olan herkes, hatti dinler ve sayet bos oldugunu görürlerse hatta verilerini koyarlar. çakisma ihtimali vardir ve csma’in kendisi ile sonuçlari aynidir.
    akif