1. eski bir profesyonel dağcı olarak biraz anlatayım, neden eski, çünkü bıraktım tırmanışı. bir gün çok sevdiğim, saygı duyduğum bir büyüğüm ile karşılaştık, oturup bir iki laflayarak çay içerken o ara mevzuyu açtı, ''birkaç adam lazım bize 'dağcılık arama kurtarma' ile alakalı kulüp kurmayı düşünüyoruz, gel halledelim bu işi'' diye. tamam dedim bende. yalnız benim aklımda dağa tırmanmak falan yok sadece derneğin kurulmasına ön ayak olmak var işte. velhasıl ofis falan ayarladık gerekli prosedürler, evraklar neticesinde kurduk derneği. aylar sonra tesadüfi gittim kulüp ofisine, baktım epey bir kalabalık var, hazırlanıyorlar tırmanışa gidecekler bende öylece izliyorum bunları. hiç tanımadığım, görmediğim her meslekten insanlar üye olmuş. sonrasında o görüntü karşısında öylece heves ettim gittim malzeme falan aldım, eğitimlere falan katılarak oldum bir dağcı. (fakat malzemeler baya baya pahalı, mesela iyi bir dağcı botu 200-300 dolar falan, kaz tüyü -50'ye dayanıklı mont 600-700 dolar, bunun yanında kramponlar, batonlar, sırt çantaları, tek parmak eldiveni, beş parmak eldiveni, çadır, iç katman, dış katman vs. sürüyle malzeme almak gerek -ucuzları da vardır fakat ciddi tırmanışlarda iş görmez) hani ilk başlarda doğa yürüyüşlerine ya da en fazla 2000-2500 mt'lik tepe tırmanışlara katılıyordum. sürüyle antrenmandan sonra öyle öyle geliştirdim kendimi.

    türkiye'nin en yüksek dağı olan ağrı dağı'na (5137 mt) iki kez zirve tırmanışı yaptım. ikisini de kuzey rotasından, oysa türkiye dağcılık federasyonu (tdf) ulusal-uluslararası tırmanışlarda kuzey rotasını kullanmaz, zira güney rotasına göre daha bir tehlikelidir, 1000 mt'den hallice sarp uçurumlar mevcut. yani kuzey rotası tehlikeli ve zor; yazın ortası, 30 ağustos zafer bayramı tırmanışında zirvedeki hava -27 derece, 4200 mt'den sonra buzul başladığından dolayı çivili kramponları takarak halatlara bağlanmak zorundasın ağrı dağı tırmanışında. ayrıyeten türkiye içinde kaçkar dağı ve erciyes dağına defalarca çıktım. ülkemizin en yüksek 2'inci dağı olan hakkari'deki cilo dağı'na hiç gitmedik terör-mayın tehlikesinden dolayı zaten valilikte izin vermiyor. yurt dışında ise rusya'nın en yüksek dağı olan elbruz dağı'na (5.642 mt) bir defa zirve yaptım. iran'ın en yüksek dağı olan demavent dağı'na ise (5.610 mt) zirve yapamadık. (tırmanışı şubat ayında yaptığımız için -fırtınaya yakalandık)

    aslında yazacak, çizecek çok şey var dağcılık anılarımla ilgili, ben yine de boş boş oturmuşken bir tanesini anlatayım önemi daha bir anlaşılsın: sodes projeleri vardı bir ara bilen bilir. o projelerden biri emniyet müdürlüğünü'nün yürüttüğü 'uyuşturucuyla mücadele' konulu bir projeydi. kısaca özetleyecek olursam: uyuşturucu bağımlılarını emniyet yetkilileri sabah evden alır gezdirir, tozdurur tüm masraflarını karşılar, bazı sosyal aktiviteler düzenler-dahil eder (misal üniv. öğrencileriyle tiyatro gösterisi yapmışlardı) ve gecenin sonunda eve bırakırdı, ciddi bir projeydi hani sigaralarını dahi alırlardı, o derece. bir gün emniyet müdürü'nün yanına gittik kulüpten iki kişiyle, aramız da iyiydi kendisiyle fena sayılmazdı, dedik ki, 'madem para var, bize 2-3 kişi verin masraflarını karşılayın, bunları eğitimlere gönderelim sonra da dağcı olsunlar' müdür, çuvalla lafı eveledi geveledi nitekim kabul etmedi. benimde vali yardımcısıyla aram iyiydi, gittim bahsikonu ettim, detaylı bir şekilde anlattım 'ben bir bakayım' dedi. günler sonra aradı bi' gel dedi, gittim, konuşmuş ayarlamış ayrıyeten kıyafetler için il spor müdürlüğü ile birlikte çözüm bulmuşlar. iki kişi ve yanlarında bir polisle eğitimlere/kamplara/tırmanışlara götürüyoruz. (o polisi bile dağcı yaptık ya, ara da feys'de resimler paylaşıyor tırmanışlar yapıyor adam) uzun süre sonra bu iki kişi oldu profesyonel dağcı ve uyuşturucuyu da diğer arkadaşlarından daha erken bıraktılar.

    aylar sonra van-erciş depremi oldu, bizim kulüpten 8 kişi muhtelif malzemeler, bol su ve erzaklarla birlikte depremden 1 saat sonra yola çıktık, deprem olduktan 6 saat sonra olay mahalindeydik. 1 tane 6 yaşında çocuğu, bir tane yaşlı bir amcayı kurtardık. çıkardığımız cesetlere, sinir krizi geçiren insanlara, hırsızlık için gelen talancılara, deliren insanlara hiç girmiyorum bile. yanımızda götürdüğümüz fazladan dağcı çadırları ve med'ler ile ufak bir kamp alanı oluşturduk ve nice insanlara sağlıklı barınma/yiyecek olanağı sağladık. işte yıllar önce insanların sokakta görünce tiksindiği o iki uyuşturucu bağımlısı çocuk, üst üstte sayısız red-bul içerek günde 3-5 saat uyku ve dinlenme ile arama kurtarma çalışması yaptılar. üstelik bizde köpek yoktu, bi'de arama kurtarma eğitimli bir köpeğimiz olsaydı kim bilir kaç can daha kurtarırdık. kiminin gırgıra, kiminin zevkine, kiminin de sağlıklı olmak için yaptığı bir spor böylece insan hayatı kurtarmamıza vesile olmuştu. bundan daha güzel bir duygu olabilir mi hayatta. o yüzden dağcılık basite alınacak, küçümsenecek, zengin sporu diye b'k atılacak bir spor dalı değil asla, dağcılık ile birlikte arama kurtarma eğitimin de çok büyük bir önemi vardır. hiç ummadığınız bir zamanda zor durumda olan ya da ölümle burun buruna gelen bir insanı kurtarmanın verdiği mutluluk gibisi de yoktur muhtemelen. hayatımız boyunca hep duyduğumuz 'insanlık' kelimesinin vücut bulmuş haline şahit oluyorsunuz ve bu vücudun var olmuş hali de sizsiniz, var mı ötesi. işte bu yüzden imkanı olan gitsin katılsın, üye olsun üniversitelerde dağcılık kulüpleri var epeyce bi takım-edevat yardımı yapıyorlar; dernekler ve kulüpler, onlar bile eksik malzemesi olan üyelerine kısmen de olsa ekipman tedariki sağlıyorlar.
  2. aldığım arama kurtarma eğitimleri vesilesi ile yaptığım kaya tırmanışlarıyla heves ettiğim mükemmel spordur. gerekli ekipmanlarımı tedarik etmem pahalı olmaları nedeniyle bir hayli zaman alacak gibi gözüküyor ama vazgeçmeyeceğim. şimdilik bir dağcı adayıyım sadece. dağcılık ülkemizde çok büyük bir arama kurtarma derneği olan akut' un kurulmasına vesile olmuştur. böylesine önemli bir spordur. kurulmuş olan bu dernek, ülkemizde kamu yararına çalışan ilk dernek olarak tarihe geçmiş ve her yaşam kutsaldır diyerek binlerce can kurtarmıştır. eğitimlerini almak zor değil günümüzde, önerimdir ki bir yerden başlayın bu işe.