• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (7.60)
dahi diktatör - a. m. celal şengör
atatürk hâlâ önemli mi bizim için? çok önemli. peki akıl bizim için önemli mi, aklımızı kullanmak zorunda mıyız? buna verilecek cevap neyse, atatürk'ün bugün bizimle ilgili olup olmadığı, onun adını hatırlayıp hatırlamamız, onun yaptıklarından ders alıp almamamız gerektiği ortaya çıkacaktır. kendisinin de söylediği budur. atatürk bize aklın neler yapabileceğini göstermiştir. bunun mümkün olduğunu göstermiş; ama "ben böyle diyorum, böyle yapın" dememiştir. bilakis, "ben hiçbir şey söylemiyorum, sadece aklınızı rehber edinin" demiştir. yaptığı bütün inkılapların gayesi de aklın rehberliğinde türkiye cumhuriyeti halkını tamamen çağa uygun, bütün mana ve biçimiyle uygar bir toplum haline dönüştürmektir.atatürk bir diktatör mü, değil mi? son yıllarda yazılmış en iddialı atatürk kitabı olmaya aday bu eserde bu ve daha birçok sorunun cevabını bulacaksınız.(tanıtım bülteninden) (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
  1. kendisinin tanımıyla yazayım "atatürk hakkında son zamanlarda yazılmış en samimi kitaplardan biri". atatürk'e büyüksün, yücesin demeden önce neyi neden yaptığını açıklayan ve iyi mi olmuş kötü mü olmuş sorgulayan bir kitap. çok uzun bir kitapta değil bence herkesin alıp 2-3 saatini ayırması gereken bir kitap.
  2. atatürk'ten ziyade bilim felsefesi ve yöntemi meselelerine eğilmesiyle dikkat çeken orijinal, fakat esasında otantik bir celal şengör kitabı. aralara serpiştirilen birkaç anaksimandros-thales anekdotuyla şengörseverlerin naçizane gönüllerinde sarsılmaz bir yer edinmeyi başarmıştır. p ise q'lu tatlı mı tatlı marksizm eleştirileriyle hasan ali yücel ve ekrem akurgal övgüleri önceki eserlerine kıyasla daha sönük kalmıştır. canı sağolsun.
  3. ülkemizin ünlü entelektüellerinden celal şengör'ün yazdığı kitap.dogmatist bir toplumda bilimsel akılcı bir liderin,efsanelere karşı bilimsel düşünceyi nasıl diktatörce dayattığını anlatıyor.yazarın diktatörlükten kastı müşfik diktatörlüklüktür.
  4. yaklaşık 3,5 saatlik bir yolculuk sırasında bir çırpıda okuyup bitirdiğim, okuması kolay ve keyifli bir kitaptır. daha önce birkaç kere de belirtildiği gibi mustafa kemal atatürk hakkında çok bilmediğimiz yeni bilgiler ortaya atmaz. ancak diktatör terimini cesurca ve eleştirilere rağmen kullanması önemli bir husus. celal şengör'ün de belirttiği gibi bir kesim atatürk'ü göğe çıkartırken öbür kesim tamamen yerin dibine batırıyor. atatürk'ü olduğu gibi anlamak ve kötü niyetli bir yargılama veya tamam ile kutsallaştırmak yerine onu bu ülkenin kurucusu olarak kabul etmek ve onun yaptıklarından günümüz koşullarına göre ders çıkarmak oldukça önemli. kitabın biraz daha fazla ses getirmesi bu tartışma açısından önemli olurdu ancak yine de fena sayılmayacak bir satış rakamına ulaştı türkiye ortalamasına nazaran.
  5. kitap 2 bölümden oluşuyor.ilk bölümünde atatürk'ün karar alırken konulara bilim adamı gibi yaklaşmasından ve bunu yaparken kullandığı yöntemden bahsediyor. ikinci bölümde ise ilk bakışta bazı insanları mutlu edecek ve kitaba adını veren atatürk'ün diktatörlüğünü anlatıyor. ilk bakışta dedim çünkü celal şengör atatürk'ün diktatörlüğünü ''ilaç almayı reddeden hastaya, tedaviyi reddettiği için ilacı zorla vermek gibidir.'' diyerek tanımlıyor. atatürk fikirlerini şiddet ve zorbalık ile değil, şiddetli tartışmalar sonucunda kabul ettirdiğini söylüyor.kitabı atatürk'ün bilimsel yöntemini ele alması açısından okunması gerektiğini düşünüyorum. 2. kısım ise daha çok örneklerin sıralanmasıyla oluşturulmuş ve sanki yüzeysel kalmış.