• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
değirmen - reşat nuri güntekin
ömer bey' in düzenlediği bir gecede zelzele olur. ilçenin kaymakamı halil hilmi efendi hafif yaralanır. kaymakam istirahat ederken, karakol komutanı ve belediye başkatibi merkeze telgraf çekerler, durumun çok ağır olduğu belirtirler. bu telgraflar yüzünden basın olayı iyice abartır ve herkesi sarıpınar’da çok büyük bir felaket yaşandığına inandırır. vali ilçeye bir yardım heyeti gönderir.

halil hilmi efendi önceleri olayın bu kadar abartılıcağını zannetmez. fakat heyetin gönderilmesiyle beraber olayın ciddiyetini anlar. gerçeği anlatmak içinse çok geç kalmıştır. olay dünya basınında da geniş yer tutmuştur.

heyet ilçede kaldığı günler içinde hiçbir faaliyet yapmamıştır. ilçede heyet için düzenlenen ziyafetler, heyeti susturmaya yetmiştir.

olayın çok abartıldığı vali’nin kulağına gitmiştir. vali önce mutasarrıf hamit beyi ilçeye yollar. birkaç gün sonra kendi de ilçeye gider. vali olayda kaymakamın yanında kendisininde yanacağını düşünerek, şehzade gelmeden ilçeyi gerçekten bir harabe görüntüsüne getirir. şehzadeye ilçenin harabe kesimleri gösterilir. şehzade ilçenin gerçekten harabeye döndüğüne inanır ve valiyle birlikte kaymakamı birer madalyayla ödüllendirir. yabancı ülkelerden toplanan yardımla valinin yıktırdığı yerler yeniden yapalır.
 1. değirmen, reşat nuri güntekin'in güldürü tarzındaki kısa bir romanıdır. ilk basımı 1944'tedir.

  romanda, anadolu'daki yoksul bir kasaba olan sarıpınar'ın 1914 senesindeki çıkarcı ve entrikacı devlet yetkilisi tipleri işlenmiştir.

  acı bir mizaha dayanan yapıt, turgut özakman tarafından sarıpınar 1914 adıyla oyunlaştırılmış ve ilk kez ankara sanat tiyatrosu'nda sahnelenmiştir (1968).
  barış pirhasan'ın senaryosuna dayanılarak atıf yılmaz tarafından bu adla filme alınmıştır.
 2. * sözünü ilk kez gördüğüm kitap.
  bambi