• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
der baader meinhof komplex - uli edel
alman terörist grubu raf'ı (kızıl ordu fraksiyonu) inceleyen der baader-meinhof komplex, 60'ların sonu ve 70'lerin başlarında hüküm süren, bombalama, adam kaçırma ve hırsızlık gibi birçok olayın içine karışan alman terörist grubuna sert bir bakış atıyor.

stefan aust'un çok satan romanından sinemaya uyarlanan yapım, moritz bleibtreu'nun da başarılı oyunculuğuyla konuşuluyor.
 1. raf'ı bütün gerçekleriyle anlatmamış olsa da, baştan sona kadar izleyiciyi içine çekiyor film. durgunluk çok az. filmi sanatsal açıdan sevdim, fakat raf militanlarının karakterleri tüm gerçekliğiyle yansıtılmamış. mesela meinhof'un raf'a katılış sürecinde bu kadar tedirgin olduğunu düşünemem. çünkü, gazeteciykende sola yakınlığı yazılarında görülüyordu. baader'i ise aşırı manyak birisi gibi yapmışlar, hakkında okuduğum yazılarda bu kadar abartılmıyordu oysa.

  film, sanatsal açıdan güzel dediğim gibi. her izleyenin beğenebileceği bir potansiyeli var filmin. sol düşünce de olmasa bile. ama ben raf'ı ve almanya'nın o zaman ki düzenini tüm gerçekleriyle görmek istiyorum derseniz, araştırmanız da gerekecek filmden sonra.

  oyunculara gelirsek, gerçekten raf militanlarına benziyor herbiri. andreas baader'i oynayan moritz bleibtreu ise oyunculuğuyla döktürmüş resmen.

  film, oscar adayı da olmuş zamanında fakat; kazanamamış. israil'in, amerika'nın ve almaya'nın faşist politakalarını eleştiren bir filmin; oscar'ı kazanmasını geçtim, aday olması bile şaşırtıcı aslında.

  izleyin derim, mutlaka beğeneceksiniz.