1. nazilerin yaptığı soykırıma ilişkin martin niemöller'in her yerde dolaşan sözlerini tekrarlamayayım. başka bir yerden, son yılların siyasetine damga vurmuş 'velev ki' ile devam edelim hadi.

  önce basit tespit. istanbulda ve göç alan diğer şehirlerde halkın yaşamını idame ettirmek, maddi manevi dayanışmak için kendilerine ait gettolar kurdukları bilinen bir gerçektir. bunun nedenleri ve nasılları başka bir tartışmanın konusu. olayın gerçekleştiği yer de bunlardan biri.

  velev ki ile devam edecektik : velev ki dilek'in ailesi bahsi geçen örgütün üyeleri. velev ki dilek de öyle.

  devletin kolluk kuvvetleri hangi örgütlere hangi şartlar altında ev basıp operasyon düzenleme yetkisine sahiptir? istihbarat? makul şüphe? kafasına göre?

  devletin kolluk kuvvetlerinin görev tanımında kendisi ile silahlı çatışmaya girmemiş herhangi bir örgütün üyelerini öldürmek var mıdır?

  bir adım daha ilerleyelim. velev ki silahlı çatışmaya girdiler ( ki bu olayda böyle bir durumdan resmi söylemde dahi bahsedilemiyor ) kolluk kuvvetlerinin ilk görevi bu kişileri yakalayıp adalete teslim etmek midir, öldürmek amacı ile harekete geçmek mi? ( burada kolluk kuvvetinin kullandığı yöntem sonucu belirler ).

  yasadışı örgüt, anarşist, terörist ... bu tanımlar mevcut siyasal iklime göre yer yer oldukça muğlaklaşabilen tanımlardır. aynı şekilde "etkisiz hale getirmek" ifadesini de gazetede okuyan, televizyonda duyan insanların çoğu elini ayağını tutmak falan gibi algılasa da gerçek günümüz türkiyesinde malumunuz oldukça farklıdır.

  neden ben değil, neden sen değil? belki yarın ben. belki henüz senin kendine yarattığın küçük fanusunun camını kırmaya gerek görmedikleri, kendi güvenlik tanımlarındaki tehdit unsurları sıralamasında senin fanusun daha gerilerde bir yerde olduğu için.

  bir şeylerin mantığını tersten okumaya meyilliyiz ve kolayımıza geliyor. herhangi bir ülkede herhangi bir durumda vatandaş ( ya da öldürülen birinin yakını ) kendisinin ( ya da öldürülen kişinin ) masumiyetini ispat etmek zorunda bırakılıyor. ilkokuldasın, arkadaşının silgisi çalınmış, öğretmen sen çaldın diyor, ben çalmadım diyorsun. sen de sınıftaydın, silgiye de ihtiyacın vardı belki. bence sen çaldın diyor öğretmen; madem masumsun o zaman çalmadığını ispat et. silginin sende olmadığını ispat et. çalan kim? buna sonra bakarız. absürdistan.
  mesut
 2. hobbes devleti bir canavara benzetir. zulüm ve adaleti bir madalyonun iki yüzü olarak görür. bu canavarın ismi ise leviathan.

  insanlar güvenli bir yaşam için haklarını leviathana devreder. böylelikle onları korumasını ister.

  türkiye'deki leviathan hiçbir zaman adaletli olmadı. hiçbir zaman adalet mekanizmasını devreye sokmadı. her zaman madalyonun karanlık yüzü olan zulmü gösterdi.

  dilek ise leviathan'ın yani katilin son kurbanı.

  biz bu ülkede şans eseri yaşıyoruz.

  burası türkiye ve her an ölebilirsiniz!
 3. böyle bir olayın savunmasını yapacak bir kişinin insanlığından, vicdanından ve zekasından şüphe duyarım.videodaki polisler bile görüyor "sıçtım mavisi"ni hepsi donup kalıyor.azıcıkta olsa haklılık payı olsaydı zaten üste çıkıp aile üyelerinide etkisiz hale getirirlerdi.sen hala neyin savunmasını yapıyosun bana.
  not:@clifford clavin aslında bizim kontrol grubumuz sevgili sözlük.bağnaz, vurdumduymaz, bana dokunmayan devlet bin yaşasın diyen halkın aramızdaki en güzide temsilcisi.aslında ona bakarak insan olmaya ne kadar yaklaştığımızı anlayabiliriz. teşekkürler clavin, bize insan olduğumuzu hatırlattığın için.
 4. seyrettiğimden beri abisinin ve annesinin çığlıkları kulağımdan gitmiyor. benim dikkatimi çeken şey dilek doğan öldürüldüğü anda diğer polisler o kadar soğukkanlı ki sanki önceden tasarlanmış gibi hatta dilek doğan'ın abisi ve annesinin yakarışlarını dövünmelerini bile hazmedemiyorlar. bileniniz varsa yazsın ama bence abisi polise mukavemetten tutuklanmış bile olabilir
  jan
 5. ailesi ve kendisinin pek çok terör eyleminden sabıkalı olması sebebi ile samimiyetine güvenmediğim ve ölmesine de üzülmediğim kişi. tabancayı çekip polisi vursa "terör dehşeti! 2 çocuk babası uzman polis evde arama yaparken sırtından vurularak şehit edildi." şeklinde haberler çıkardı. isini gücünü almış aile babası ve devletine hizmet eden birine olacağına işsiz güçsüz huzursuzluk veren potansiyel teroriste olsun.
 6. güzelliğine kıyılamayacak kadar genç, devletin terörist etiketiyle öldürüldü. bugün buna sevinenler, yarın birgün elbette bedelini ödeyecektir. sıra onlara da geldiğinde, ben yine de devletin polisi reröre deme vicdanına sahip olamayacağım.