• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.33)
divan - irvin d. yalom
daha önce yayımladığımız nietzsche ağladığında kısa sürede kendi hayranlarınıyaratarak bir "kült" romana dönüştü. bunun gibi yoğun metinlerde pekrastlanmayan bir ilgiyle karşılaşarak büyük övgüler aldı. aynı yazarın hayranlarınıhayal kırıklığına uğratmayacak bir başka romanını sunuyoruz bu kez: divan.yine yoğun, şaşırtıcı ve sürükleyici...zamantam bir iletişim bombardımanına maruz kalırken en yakınımıza bile dokunmaktasorunlar yaşadığımız modern zamanlar. bütün mahremiyet dengelerininbozulduğu, "özel hayat" tecavüzcüleri ve teşhircilerle dolu bugünün dünyası.mekânpsikiyatrist ve hastanın birbirlerine açıldıkları, birbirlerini teslim almaya çalıştıkları,yalan söyledikleri, seviştikleri bir tür mahremiyet koltuğu: divan.ya da "oyun yeri".aktörlersahicilik ve samimiyet arayanlar. içi acıyanlar. dokunma ve konuşma yeteneğiniyitirenler. kendisiyle yüzleşmeyi beceremeyenler. tanrı arayanlar. yalnızlar.dolandırıcılar. ve zamanımızın vazgeçilmezleri arasındaki yerlerini gidereksağlamlaştıran psikiyatristler.konuyakınlarımızla yaşayamadığımız mahremiyeti bir kurum olarak paylaşanpsikiyatristlerin ne ölçüde sahici ve samimi oldukları. psikiyatrist ve hastasıarasındaki mahremiyetin sınırları; seksin terapideki (varsa) yeri. hayal ve hakikatilişkisi. en mahrem sırlarımıza vâkıf olan psikiyatristlerin bu "mahrem yükler"itaşırken kendi mahremiyetlerindeki dalgalanmalar karşısında nasıl tökezledikleri.genç bir hekim, amerikan psikiyatri birliği'nin başkanlığını yapmış, şimdi isehastasıyla cinsel ilişkiye girmekle suçlanan bir meslektaşını sorgulamaklagörevlendirilir. suçlanan psikiyatrist, katı kurallara dayalı hasta-hekim ilişkisininaşılmasını savunmaktadır: "benim tekniğim, her türlü tekniği bir yana bırakmaktır"der. genç hekimin tüm yaşamını değiştirecek olan bu görüşmeyle birlikte sevgi,hakikat, teori, otorite, benlik, doğruluk, para, statü, kibir, hınç... ve yalan üzerine,"içeriden anlatılan" bir yolculuk başlar. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)
 1. irvin d. yalom'un en az nietzsche ağladığında kitabı kadar değerli eseri. kitap, ismini doktorların odasındaki muayene divanından almış. psikoloji sevenlerin, ilgilenenlerin mutlaka okuması gereken bu kitap, hasta-psikiyatr terapileri dışında psikiyatr-psikiyatr terapileri de içerir.* okurken bende hiçbir şey göründüğü gibi değildir algısı yaratmıştı. kitabın tek kötü yanı yarıda kaldığı hissi. sanki tercüme ederken sonunu çevirmemişler gibi. yalom devamını ayrı bir kitap olarak yazacak gibi.
  mnb
 2. psikoloji sevenlerin okuması gereken bir kitaptır. kitap ilk başta durağan ilerler. nietzsche ağladığında kitabı su gibi akarken nedense divan'da biraz tökezleyerek ilerledim. neredeyse kitabın yarısına kadar olaylar sıradan ilerlerken yarısından sonra kitabı elimden düşürmek istemedim. hasta bir ruha sahip olmanın acısını bize çok güzel aktarmış yalom. hastaların aslında hasta olmadıkları hissine de kapılıyor insan. hoca çırak ilişkisi ile geçen diyaloglarda bir nevi kişisel eleştiri gibi olmuş. yalom hep yazsın itina ile okurum kendisini.
  dreng