1. meyveyim diye gecinen cok elmadan armuttan daha lezzetli, muhtesem bi bitkidir... biz cocukken bahceye dalar, dalindaki domatesleri yikamadan etmeden lopur lopur yutardik...

    ki bitkisi de cok guzeldir, ince, desenli yapraklari mis gibi kokar... ki bunlari cicekten baharattan filan hic anlamayan ortalama bi odun olarak soyluyorum... iste bu guzelim bitkiyi nedense sadece salatalarda yemeklerde gormeye alistik buyudukce... eski gunlerin hatrina az once aldim onume bi tabak domates, sularini damlata damlata, agzimi sapirdata sapirdata bi guzel yedim anasini satayim.... sonra da gelip buraya yazdim aha
  2. annemin babamın yumurtalı sucuklu kahvaltısından bana ne. sabah gözümü açar açmaz sofralarına yetişmek için kimi zaman yalınayak kimi zaman şıpıdık terlik koşardım hemen evlerine. kahvaltı da tarhana çorbası ha; çay anca erkeklerin akşamları kahvede içtiği birşeydi köyde. tarhananın dibini kaşıklamayı bana bırakırlardı, hasan amcam ucundan şöyle hafifçe kaldırırdı tencereyi dibine erişebileyim diye. sonra koş babam motora; motor derdik de traktör sizin anlayacağınız. domates tarlasına ben de dalardım onların peşinden, kasalara doldurmaya başlardık elbirlik, öğle arası domates, tarlanın kenarından karpuz bi de suyla ıslatılmış köy ekmeği. güneşte kurumuş köy ekmeğini koparabilmenin yolu yoktu ıslatmadıkça, pazar ekmeği dedikleri ekmek anca bayramlarda. neyse, domates... suyu yaprağı çok yakar, kaşındırır. mis kokar bi de.
    mesut
  3. ispanyada savasi yapilir- la tomatina festival
    la tomatina festivali ispanyollarin mesur domates savasi festivalidir. valencia nin buñol ilcesinde duzenlenir. katilanlar eglencesine birbirlerine domates firlatirlar. agustos ayinin son carsamba gunu duzenlenir. eger buñol ilcesine bu tarihte denk gelirseniz kendinizi domates savasinin icinde bulabilirsiniz.
  4. şu mevsimde domates bol malum. fakat benim favorim kuru domates. salatada, kahvaltıda, tostta... amannn allah'ım nasıl güzel bir lezzet.