• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (7.00)
dwae-ji-ui wang - sang-ho yeon
iflasın eşiğindeki işadamı hwang kyung-min, karısını öldürdükten sonra, 15 yıldır görmediği eski bir okul arkadaşını, jung jonk-suk’u bulur. iki arkadaş, bir yemekte, mevcut durumlarını birbirlerinden gizleyerek eski okul günlerinden konuşurlar. o zamanlar öğrenciler arasında sınıf ayrımları vardır. daha zengin, daha başarılı ve özellikle zalim bir gruba “köpekler” denmektedir. “köpekler”, “domuzlar” denilen daha güçsüz öğrencilere zorbalık yapıp onları canlarından bezdirerek bir korku krallığı yaratmıştır. jong-suk ve kyung-min “köpekler”e direnememişler, ikisinin de arkadaşı olan kim chul onlara karşı koyduğunda ise, bu korku çemberinin kırılması için tek umutları oluvermiştir. iki adam on beş yılın ardından, kendileri için hâlâ bir kahraman olan kim chul’a ait anılarının ardında, ilişkilerinin karanlık öyküsünü hatırlar.
  1. dwae-ji-ui wang (domuzların kralı) 2011 yapımı bir güney kore animasyon filmi. yönetmen sang-ho yeon aynı zamanda senaryosunu da yazmış.

    domuzların kralı prömiyerini cannes film festivali'nde yapmış ve türkiye'de gösterimi gezici film festivalinde olmuştu. film, uzun yıllar sonra bir araya gelen iki lise arkadaşının okul anıları üzerinden yaptıkları karanlık yolculuk, köpekler ve domuzlar metaforu çerçevesinde güney kore'deki sınıfsal yapıyı teşhir ediyor ve ayrımcılığın ve korku krallığının her yerde, her zaman karşımıza çıkabileceğini hatırlatıyor.

    filmin hikayesi çok ilgimi çektiği için gerilim filmi olduğunu bildiğim ve aslında ruh halim şiddet ve gerilim kaldıracak durumda olmadığı halde filme bilet almıştım. aklımdan da animasyon ne de olsa ne kadar gerilim olabilir diye kendimi ikna etmiştim. ancak sonunu getiremediğim nadir filmlerden biri oldu domuzların kralı. şiddetin ve gerilimin çok yüksek dozda olduğu bir çok film izledim bugüne kadar aslında. ama dayanamayıp çıktığım olmamıştı. filmin son 10-15 dakikasını bilmiyorum. yani sonunu öğrendim ama ben izlemedim.

    geçenlerde bu film geldi aklıma ve indirip izlemeye karar verdim. bunca ölüm, şiddet ve gerilimin içinde yaşarken belki de doğru zamanlama değil ama izlemek istiyorum yeniden. ne de olsa kurgu gerçeğin kenarından bile geçemiyor.