1. encke kuyruklu yıldızı veya encke'nin kuyruklu yıldızı olarak bilinir. ilk olarak 1786 yılında fransız astronom pierre méchain tarafından bulunmuştur. fakat 1819 yılına kadar bir kuyruklu yıldız olarak tanımlanmamıştır. 1819 yılında alman astronom franz encke tarafından bir kuyruklu yıldız olduğu tasdik edilmiştir.

    3.3 yıllık kısa periyotlu bir güneş yörüngesine sahiptir. bu özelliği ile bilinen en kısa periyotlu kuyruklu yıldızdır. kısa periyotlarla güneşe yaklaştığından üzerindeki gazlar ve elementler çabuk buharlaşırlar ve tam olarak bir kuyruk oluşturamazlar. aynı zamanda bu, kuyruklu yıldızın ömrünün kısa olması anlamına da gelir. muhtemelen kısa bir zaman sonra parçalanacak ve meteor haline gelecektir. bir gezegeni meteor olarak ziyaret etmesi de olasılık dahilindedir.

    güneşe olan maksimum mesafesi 3.651 au(*:astronomical unit) birim, günberisi ise 0.336 au birimdir. dünya'dan ise 4.639 au birim mesafededir. son günberisi 21 kasım 2013 tarihinde gerçekleşmiştir. bir sonraki günberisi ise 10 mart 2017 tarihinde beklenmektedir.