1. Engellilik nedir diye soranlara "Noterde 25 basamak merdiven çıkamadığımda kişilerin aşağı gelmesi için 17,74 TL ödemektir." deyin.
  bu da faturası: http://www.vatandanhaber.com/images/upload/a-150.jpg

  sözü söyleyen kişi büşra ün. kendisi Engelli Milli Tenisçimiz ayrıca Paralimpik Oyunları'na katılan ilk kadın tenis temsilcimiz. olay ise şöyle oluyor;
  İzmir 16. Noterliği çalışanları, merdivenleri çıkamadığı için işlem yapmak isteyen Büşra Ün'ün yanına geldi. İşlemin ardından kesilen faturada inilen merdiven basamakları için 'yol ücreti' talep edildi.

  keşke bu şekilde değilde başarıları ile gündem olsa sporcularımız fakat ne acıdır ki ülkenin özeti böyle..
 2. "engelli olmak" kaba bir ifadedir yerine "engeli olmak" kullanilmali. turkcemizde nasil yapilir bilmiyorum ama bu tarz kullanimlar icin person first language yani birey oncelikli dil kullaniliyor. ornek vermek gerekirse otistik cocuk (autistic child) yerine otizmi olan cocuk (child with autism) seklinde yada baska bir ornek engelli birey (disabled person) yerine engeli olan birey (person with disability). turkcede bireyin one getirmek cumle yapisi olarak sacma durabilir ama engel yerine bireyi vurgulamaliyiz. sahip oldugu engel bireyin onune gecmemeli.

  yasalarimizda hala engellilik ile ilgili dilde bir duzenleme yapilmadi. resmi tanimlarda gerizekali, idiot, ahlaz, dilsiz gibi ifadeler kullaniliyor. dile ne kadar onem verilir bilemem ama toplumda da engeli olmak fazladan cile cekmenize yetiyor. ilk girdideki arkadasin verdigi ornekteki gibi hayat bazi insanlara iki kat zor. gunun tek sevindirici haberi bahisi gecen noterin yuklu miktarda ceza almasi.