1. besteci ve müzik kuramcısı (1939, 25 ocak 2016). ankara devlet konservatuvarı'ndan mezun olduktan sonra 1963 yılında eğitimli bir müzisyen olarak profesyonel müzik yaşamına kendi kurduğu "halikarnas altılısı grubu"yla başlar.

    70 ve 80'li yılların çok önemli bir bestecisiydi ergüder yoldaş. 1976 yılında ses sanatçısı nur yoldaş ile evlendi. 1981'de bestelediği, eşi nur yoldaş'ın seslendirdiği attila ilhan'ın şiiri sultan-ı yegah 45'liğiyle türk popunda çığır açtı. makam müziğiyle popun en iyi, en rafine bileşimini yarattı. bir başyapıt olarak nitelendirilen sultan-ı yegah başta olmak üzere, mihrimah, saki, nagehan bustan faslı, nedir yarabbi derdim ve sadabad gibi eserler bu albümden çıkan belli başlı hit eserler olmuştur. "sultan-ı yegah"ın cd baskısı yapıldığı için yeni dönemlerde az-çok biliniyordu ama klasik nitelikteki "elde var hüzün" zamanında bile anlaşılamamış bir çalışmaydı. uluslararası yarışmalarda birincilik ödülleri aldı. istanbul şehir tiyatroları ve istanbul festivali direktörlüğü yaptı.

    1991 yılından sonra uzun süre istanbul, büyükada'da münzevi bir hayat yaşamayı seçti. son olarak izmir'de kız kardeşinin yanına yerleşmişti. koah hastalığına yakalanan ünlü müzisyen, zatürre teşhisi ile kaldırıldığı hastanede yaşam mücadelesini bugün kaybetti.