• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (0.00)
filinta
'bir osmanlı polisiyesi' mottosuyla yayım hayatına başlayan dizi.
 1. amca ile yeğenin ying yeng şeklindeki çekişmelerini anlatan, galatada ve şehri istanbulda gerçekleşen esrarengiz cinayetlerin, entrikaların gizeminin çözümünü izleyiciye avrupai standartlarda sunan izleyenleri keyiften zevki dört köşe yapacak konulara sahip olan filinta'nın ilk 26 bölümü efsanedir. Yani ilk sezon muazzam bir performan sergileyerek karizmatik karakterlere vücut vermis bir yapımdır. Kadı giyaseddin hatemi, boris zaharyas, köpekçi baba, hasan cavuş, azize, sansar cemil, padişah adında karakterler olusturan dizinin senaristi altuğ küçükün yazmış olduğu bir bölüm senaryosundan dillere destan bir sinema filmi konusu veyahut davinci romanlarına erişebilecek kapasitede bir roman yazılır. Övgü faslını uzatmadan karakterleri de biraz tanıtayım.

  boris zaharyas
  Galatada bankerlik yapan bir zat-ı muhteremdir. Gücün ve kudretin efendisi olarak tanınır. Bu rolü serhat tutumluer deyim yerindeyse döktüre dökgüre oynamıştır. Gizemli geçmişiyle dizide merak uyandıran karizmatik kötü kisvesi altında kendisine hayran bırakan bir kişiliği var. alışagelmiş kötü karakter algısı dışında nezaket sahibi olan, tam bir istanbul beyfendisi diyebileceğimiz kıvamda hal ve hareketler barındıran, okullu olmayıp alaylı olan yani her bilgiyi kendi cabalariyla öğrenmiş bir zattır. Kısacası kölelikten efendiliğe giden zorlu yolun yolcusu ve yürüyen özlü sözler abidesidir.

  kadı gıyaseddin hatemi
  buhara, şam, kahire ve konya’da fıkıh, usûl-i fıkıh, ferâiz, hadis, tefsir, heyet ve tıp eğitimi görümüş ilim irfan sahibi bir insandır. rivayet olunur ki pelerini doğduğu günden beri okunup üflenmiştir. öyle ki bir bölümde 'ya allah bismillah' deyip düşmanla avluda çocuklarıyla misket oynar gibi rahatlıkla cenk etmiştir. Yerli batman diye tanımlasak abesle istigal olmaz. Padişah tarafından galata kadılığına tayin olunmustur. Çocukları gibi sevdiği filinta mustafa ve bıçak ali'ye babalık etmiştir. Şehri istanbul'da adı gectiğinde el pençe divan dururlar. Hele bir 'sükunet' deyişi vardir ki karşısında dağ olsa yıkılır. Bu rolü mehmet özgür hakkıyla eda etmiştir.

  filinta mustafa
  Bebekken külliye önüne bırakılmistır gecmisini ve ailesini tanımamaktadır. Kadı giyasettin büyütmüş ve gerekli tüm eğitimleri almasında yardımcı olmustur. Filinta lakabı kullandığı silahın isminden dolayı verilmiştir. Yigit cengaver bir delikanlidır. Galata müşirlerindendir. Geçmişi boris zaharyas ile kesişmektedir. Ve düşman bellediği boris zaharyas'ın dunya meleği kızı lara zaharyasa aşık olacaktır. Ne de olsa Kader ağlarını örmektedir. Bu rolü onur tuna canlandırmaktadır.

  bıçak ali
  Filinta mustafa ile külliyede beraber büyümüş, filinta mustafa'nın kardeşim dediği kişidir. Kadı giyaseddin'in deyimiyle zabitten çok kasaba benzemektedir zira yakasında paçasında bıçak taşımaktadır. Bu rolü cem uçan oynamakta.

  Bu dizi benim dikkatimi ise barok dönemi eserlere olan ilgisiyle çekmiştir. ilk seznuyla efsane diye nitendirdiğim dizinin ikinci sezonu için vasat tanımını yapmaktayım. Zira ilk sezon gerçek osmanlıyla bir bağlantısi yoktu padişahın ismi dahi zikredilmiyor fantastik bir dönem algısı olusturuluyordu. Lakin ikinci sezon itibariyle osmanlı fanatikçiliği ve hükumet yandaslığı seklinde bor tutum takındılar bunlar neyse diyebileceğim boyuttaydı amma velakin dizinin senaryosundaki aksakliklar ve karizmatik karakterleri öldürerek sanki kaliteli bir iş yapıyormus intibası bırakma gayreti icerisine girmeleri, altı doldurulmamış akla mantığa sığmayan yeni karakter oluşturma çabaları neticesi diziyi izlemeyi bıraktım. Konusu naneye sarsada, (pek anlamam ama) görsel açıdan başarılı bir işçıkartmaya devam ediyorlar hala. Birazda dizide kullanılan tablolar ve müzikler hakkında bilgi vereyim.

  Boris zaharyasın çalışma odasında medusa başı gravürü kullanıldı.

  rembrandt: gece devriyesi

  rembrandt: dr. tulp'un anatomi dersi

  paolo veronese: the feast in the house in levi

  caravaggio: saint jerome writing

  rubens: fall of the rebel angels

  rubens: the tiger hunt

  rubens: the hippopotamus and crocodile hunt

  albrecht dürer: christ among the doctors

  caravaggio: the calling of st. matthew

  rubens: immaculate conception

  artemisia gentileschi: penitent magdalen

  artemisia gentileschi: judith and maidservant

  Klasik müziklerden;

  handel: sarabande

  schubert: andantino

  schubert